Az idei első három negyedévben is folytatódott a mélyrepülés a mezőgazdasági gépek piacán: az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket a 2024. január–szeptember időszakban, ami 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre 70,1 milliárd forintot fordítottak, ami 3 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból az is kiderül, hogy a bázis már egy évvel ezelőtt is csökkenő volt, igaz, akkor még nem volt ilyen mértékű a visszaesés, a 226,5 milliárd forintos forgalom 16 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A traktor és a kombájn nem nagyon kellett a gazdálkodóknak.
A vizsgált időszakban a végfelhasználóknak történő importbeszerzésű és hazai gyártású mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 66 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. A pangó piacon a „nagyok” visszavettek aktivitásukból, és látszik, hogy már a pályázatokkal majd ismét felpörgő piacra készülnek:
a 2024. január–szeptemberi időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 8, illetve 9 százalékponttal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt a termelők, ez a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 52 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a vezérgépek közül a traktorok 30, a gabonakombájnok pedig 10 százalékos részarányt képviselte.
A traktorokból idén szeptember végéig az egy évvel korábbi időszakhoz képest 533-mal kevesebb, azaz 1224 kelt el, 40,6 milliárd forint értékben. Közöttük a legnagyobb részarányt az 50 lóerő alatti, valamint az 50–100 lóerős kategória képviselte 38, illetve 18 százalékkal. Ezzel a 100 lóerő alatti traktorok a teljes traktorértékesítés több mint felét adták 2024 első kilenc hónapjában, míg egy évvel korábban ugyanez az érték mindössze 38 százalék volt. Az 50 lóerő alatti traktorok kivételével valamennyi teljesítménykategóriában jelentősen visszaesett a kereslet, ebben a teljesítménykategóriában ugyanakkor 24 százalékkal nőtt az értékesítés. A Datahouse Kft. első forgalomba helyezési kimutatása alapján – a márkák versenyében – az éllovas a John Deere, ezt követte a Claas, a Solis és a New Holland az idei első három negyedévben.
A legnagyobb mértékű zuhanás a gabonakombájnok piacán következett be, ez a szegmens 67 százalékkal esett vissza, mindösszesen 91 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba 13 milliárd forint értékben, míg egy évvel korábban 278-at értékesítettek 37,1 milliárd forintért.
A mezőgazdasági munkagépek piacán is jelentősen visszaesett a kereslet a vizsgált időszakban. Legnagyobb darabszámban – 2911-re – a különböző talajművelő gépekre volt igény, melyekből 6 százalékkal csökkent az értékesítés. Szárzúzókból 22, az ekékből 30 százalékkal volt több az értékesítés, a tárcsás talajművelők iránti kereslet viszont 18 százalékkal csökkent. A felmérés szerint az értékesített talajművelő gépek harmada volt hazai gyártású termék. Szintén visszaesett a gyümölcs- és szőlőápolás gépeinek forgalma, mégpedig 17 százalékkal.
Az öntözőgépek forgalma viszont jelentősen, 52 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi eladásokat, 2024 első kilenc hónapjában 8,1 milliárd forintért értékesítettek
míg 2023 azonos időszakában ez összeg 5,3 milliárd forint volt.
A felmérés szerint az értékesített talajművelő gépek harmada volt hazai gyártású termék. A gazdaságokba került permetezőgépekből 48, a szállító járművekből 37 százalék, a traktoros homlokrakodóknak pedig több mint a fele származott hazai gyártóüzemből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.