A legfrissebb kormánydöntés szerint már a nyugdíjasok is részt vehetnek a 2025 januárjában indult Vidéki otthonfelújítási programban, a 3 és 6 millió forint forint közötti támogatást többek közt energetikai korszerűsítésre is felhasználhatják, azon belül is fűtéskorszerűsítésre. „A fűtési rendszerek korszerűsítése nemcsak a komfortérzetet növeli, hanem jelentős energiamegtakarítást is eredményezhet, hosszú távon pedig az ingatlan értékét is növeli” – nyilatkozta a Gree hőszivattyúk kereskedelmi igazgatója, ifj. Korcsok Gábor.
Az állami támogatás a költségek legfeljebb felét fedezheti, a kiutalt összegben a vállalkozási díj és az anyagköltség fele-fele arányban oszlik meg. Fontos, hogy legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni a beruházással. A Vidéki otthonfelújítási program
„Ha például a radiátoros fűtést szeretnénk kiváltani, vagy a gázkazánt cseréljük le modernebb, környezetbarát megoldásra, például hőszivattyúra, akár 3-4 millió forint is lehet egy teljes rendszer kiépítése. A legmodernebb hőszivattyús rendszerek nemcsak a fűtést, hanem a hűtést is biztosítják, bár drágább a telepítésük, de energiahatékonyabbak, mint a gázkazánok, utóbbiak az uniós előírás miatt már nem is támogathatók az új otthonfelújítási programban” – magyarázta a kereskedelmi igazgató.
Minél nagyobb a fűtendő terület, annál többe kerül a fűtéskorszerűsítés, mivel több berendezésre, nagyobb teljesítményre van szükség.
A rendszer kiépítését leggyakrabban kiállásonként vagy egységenként számolják a hozzáértők. „Nem szabad megfeledkezni a telepítési költségeken felül fizetendő összegekről sem, ezek közé tartozik a tervezési költség és az engedélyeztetés is. Figyelembe kell venni az épület típusát, az építési technológiát, az elhelyezkedést, mindez meghatározza a szükséges hőmennyiséget és az igénybe vehető fűtési megoldásokat – tette hozzá ifj. Korcsok Gábor. – Az egyes cégek árazása jelentősen különbözhet, ezért fontos körültekintően választani forgalmazót és kivitelezőt egyaránt.”
A kereskedelmi igazgató szerint a tavaszi és a nyári hónapok a legalkalmasabbak a korszerűsítésre: „Ilyenkor ideális esetben nincs szükség fűtésre, így kevesebb kellemetlenséggel jár a kivitelezés. Ráadásul ezekben a hónapokban kedvezőbb árakat is kínálhatnak a kivitelezők, sőt az egyes forgalmazók is kivételes ajánlatokat biztosíthatnak, például Gree hőszivattyúkat tartósan alacsony árakon.”
Ifj. Korcsok Gábor szerint érdemes úgy tervezni a munkálatokat, hogy a fűtés korszerűsítése még a hideg időszak előtt befejeződjön. „Az állami támogatások és céges kedvezmények – többek közt ingyenes szaktanácsadás – miatt is érdemes minél előbb ellátogatni az adott márka honlapjára, illetve árajánlatot kérni, hiszen ezek a pályázatok a jövőben változhatnak vagy megszűnhetnek. A feltételek között pedig az is szerepel, hogy az igénylő a kivitelezést végző vállalkozóval 2025. január 1. után megkötött szerződéssel rendelkezzen.
A fűtéskorszerűsítés egy olyan befektetés, amely hosszú távon biztosítja a takarékosabb energiafelhasználást, a nagyobb komfortot, a jobb életminőséget
– mondta ifj. Korcsok Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.