Napjainkban a digitális rezsi mindenkit érint kisebb vagy nagyobb mértékben, és ez különösen igaz a fiatalokra, diákokra. Kiemelten fontos a tudatosság ezen a téren, például a kedvezmények kihasználása, amellyel évente akár több tízezer forint is megtakarítható – jelentette be a K&H az általa szervezett Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő középdöntője apropóján.
A mai világban havi szinten jelentős tétel a telefonálás, az internetezés mindenkinek, ezen belül a fiataloknak is. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) rendszeresen megjelenő kutatása alapján a hírközlési szolgáltatásokra, azaz mobiltelefonra, internetre, tévé-előfizetésre és otthoni – vezetékes – telefonra átlagosan 20 900 forintot fizettek a magyarok, ami 13 százalékos emelkedés a megelőző évhez képest. A hírközlési kiadásokon belül a mobilinternetezést is magában foglaló mobilszolgáltatás a legnagyobb tétel, amelynek átlagos összege 12 400 forint volt. Az NMHH szakértői az elemzésben jelezték, hogy a hírközlési összkiadások nem tartalmazzák a streamingszolgáltatásokat, mivel azokat az emberek többnyire közvetlenül a tartalomszolgáltatóknak fizetik.
A pénzintézet azt is elárulta, hogy az alapszolgáltatások mellett számos egyéb kiadás felmerülhet. Például nagy, ismert szoftvergyártók olyan csomagjai, amelyek a tanuláshoz és az otthoni munkához szükségesek, kezdve a szövegszerkesztőtől a táblázatkezelőn át a prezentációkészítőig vagy éppen a képszerkesztőig.
A felmérésből kiderült, hogy Magyarországon is nagyon sok fiatal fogyaszt tartalmat, zenét a különböző szolgáltatók alkalmazásán keresztül. A reklámmentes megoldások általában pénzbe kerülnek, de nem mindegy, mennyibe. Érdemes összehasonlítani az aktuális kínálatot és a különböző csomagokat, és így kiválasztani a legmegfelelőbbet. A fiataloknak hasznos a családtagokkal is egyeztetniük, ha elég az egyik a sok közül, akkor abból egy családi verziót előfizetni, így az egy-egy családtagra jutó kiadás nagyban csökkenthető.
A mesterséges intelligencia utóbbi években tapasztalt hatalmas felfutása miatt a diákok is egyre többször használják valamelyik szolgáltató alkalmazását. Ezeknek van ingyenes és fizetős verziójuk is, az utóbbiak hitelesebb, minőségibb információkat nyújtanak. A K&H szakértői szerint érdemes ezeknél is megnézni, hogy melyik a legmegfelelőbb az adott fiatalnak, és utána mérlegelni az előfizetős megoldást, ha szükség van rá. A különböző alkalmazások tesztelése azért is fontos, mert a mesterségesintelligencia-alkalmazások több kérdésben eltérő válaszokat adhatnak.
A szakértők kiemelték, hogy tudatos tervezéssel jelentősen csökkenthető a fiatalok digitális rezsije, de a virtuális világ mellett a mindennapi kiadások optimalizálása is lényeges. Érdemes a diákoknak a szülőkkel együtt megtervezniük a havi, éves költségvetésüket, kitűzni célokat a takarékoskodásra, például egy új notebook vagy okostelefon megvásárlása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.