BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Fürdők: turisztikai célponttá váltak, de gyógyítani is több embert tudnának

Átlagosan öt százalékkal drágulnak a hazai fürdőbelépők idén, ami már csak a töredéke a korábbi évek áremeléseinek. Növelni kell azonban a fürdőgyógyászati kezelések tb-támogatását, mert az emelkedő önerő miatt egyre többeknek megfizethetetlenek a fürdőkúrák. A hazai fürdők árbevétele folyamatosan emelkedik, egyre több a külföldi turista, akikért a környező országok is versenyeznek, sok új fürdőfejlesztés zajlik a régióban.

A Magyar Fürdőszövetség az idei fürdőszezon indításáról, az év folyamán tervezett fürdős programokról tartott sajtótájékoztatót a március 22-i víz világnapja apropóján, amire különböző akciókkal is készülnek.

Budapest,,Hungary,-,Feb,17,,2024:,The,Szechenyi,Thermal,Bath
A vendégszám nem minden fürdőben nőtt, a tb-kezelések önrésze egyre emelkedik, és sokak számára válik megfizethetetlenné / Fotó: Shutterstock

A vendégforgalmi adatok egyértelműen azt tükrözik, hogy a magyarországi fürdők a hazai turizmus meghatározó szereplői, utazási döntést befolyásoló tényezők – összegezték az ágazat jelentőségét a Széchenyi fürdőben tartott szövetségi tájékoztatón szerdán Budapesten.

A látogatószám 2024-ben alig 5 százalékkal nőtt az előző évhez képest – mondta Zámbori Péter, a Magyar Fürdőszövetség alelnöke, hozzátéve: 

Főleg a gyógyászati célú fürdőlátogatások száma maradt el, mert a növekvő önrészt, 80-160 ezer forintot nem mindenki tudja kifizetni,

miközben a tb-támogatott fürdőgyógyászati kezelésekre 13 éve változatlan összeget ad az állam.

Egyelőre nem sikerült a rekordnak tekintett 2019-es vendégszámot elérni a fürdőkben,

a látogatószám átlagosan 10 százalékkal marad el a 2019. évitől, 2023-ban 33 milliót tett ki.

A fürdőszolgáltatásból származó nettó árbevétel 2019 óta azonban erőteljesen emelkedett.

Drágultak a fürdőbelépők, de mennyivel?

Idén kisebb mértékű áremelés lesz a fürdőkben, mint a korábbi években, a szövetségi információk szerint 5 százalékkal drágultak a belépők, de 

az egy főre jutó nettó átlagár 2019-hez viszonyítva exponenciálisan nőtt, 2024-re 75 százalékkal magasabb lett.

Ez számokra lefordítva azt jelenti, hogy

  • 2019-ben a nettó átlagár 2300 forint körül alakult,
  • míg 2024-ben már közelíti a 4000 forintot,
  • tavaly csaknem 10 százalékos áremelés volt,
  • idén ennek a fele lesz átlagosan.

A magyar fürdők a régióban sem számítanak drágának, a szlovák és román átlag 15 euró, Ausztriában viszont a határtól 3 kilométerre 38 eurós belépőre is van példa – hangzott el.

A külföldiek utazási döntéseinek 70-80 százalékában a magyarországi fürdők szerepelnek egyik fő motivációként, a fejlesztések már nem a fürdők számának növelését, hanem az attrakciók fejlesztését szolgálják jellemzően – összegezte az alelnök.

 

Nehéz döntés a tulajdonosok számára, hogy szociális vagy gazdasági alapon működtetik a fürdőt. Az előbbi esetben ki kell egészíteni a működési költségeket, az utóbbi esetben nem mindenki tud bemenni. Budapesten a Zsigmondy-kártya segítségével kezelik a helyiek érdekében a kérdést, hogy ne szoruljanak ki a történelmi gyógyfürdőkből.

Magasabb szintre kerülnek az ügyek

Végre van azonban a fürdőágazatnak is kormányzati képviselete Láng Róbert egészségiparért és egészségturizmusért felelős miniszteri biztos személyében, ami felgyorsíthatja az egyeztetéseket és a döntési folyamatokat – mondta Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára.

Nagyon fontos a fürdőkultúra megismertetése, a prevenció, a fiatalok fürdőzéshez szoktatása, 

aminek érdekében sok akció és együttműködés indult. Erről Czinege Szilvia, a szervezet marketing- és kommunikációs szakbizottságának elnöke beszélt. 

Milyen kihívások várnak 2025-ben a fürdőkre?

Az inflációval és annak hatásaival továbbra is számolni kell, és a magas energiaárakból adódó többletköltségek kigazdálkodására is megoldást kell találni. 

Elindult a fürdők minősítése is a szálláshelyek mintájára, ami önkéntes, de sok fürdő így is végigmegy a folyamaton.

A minőségi szolgáltatások felé elmenni fontos, a környező országokban is megindultak a fürdőfejlesztések, az attrakció utazási döntést befolyásoló tényező. A munkaerőhiány a fürdőknek is kihívás, aminek következményeképpen a személyi jellegű ráfordítások folyamatos emelése is szükséges a bérek reálértékének megőrzése érdekében. 

A karbantartási és üzemeltetési költségek emelkedése mellett 

egyre komolyabb kihívás a vendégszám megtartása

– kanyarodtak vissza a dráguló gyógyászati kezelések önköltsége felé.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.