Ez az év az áttörés éve, rengeteg pénz van a magyar gazdaságban, a vállalatoknál, a háztartásoknál, és óriási hitelezési kapacitások vannak a bankoknál. Annyi a feladat, hogy ebben az évben ezeket a pénzeket megmozdítsuk, és egy értelmes módon a gazdasági növekedés és termelékenység szolgálatába állítsuk. Ez lehetséges. Erre megvannak a megfelelő embereink, megvannak a programjaink – jelentette ki szombaton Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által rendezett gazdasági évnyitón.
Orbán Viktor felvázolta az adórendszer struktúráját, amelynek célja a munkára, a család- és gyermekvállalásra ösztönzés adókedvezményekkel.
Szerinte az elmúlt tizenöt évben megismert stratégiai irányok nem változnak. „Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya, és azok is maradunk.” Kiemelte, hogy a háromgyermekes anyák szja-mentessége 150 milliárd forintba kerül.
A magyar gazdaság egyik pillére a hazai vállalkozások támogatása. A kormány különböző programokkal támogatja a vállalkozásokat. Felidézte, hogy az EU-s pénzek 51 százalékát a kkv-k kapták az elmúlt öt évben.
A háborús évek alatt 400 milliárd forintot pumpált a kormány a kkv-k felé – mondta Orbán Viktor, és hozzátette, hogy 2025-ben ez a pluszpénz 1700 milliárd forint lesz. A Széchenyi-kártyával a kormány évente 300 milliárd forintot ad a vállalkozóknak.
Értékelése szerint a magyar stratégia elemei közé tartozik még a béke, az adócsökkentés a Demján Sándor Program és az európai uniós források érkezése. Tartós elem lesz a befektetések ösztönzése is.
Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó 2025 című gazdaságpolitikai fórumán elmondta, Budapest gazdasági súlya meghatározó a nemzetgazdaság szempontjából, de a korábbi arányok nem tarthatók fent. Kifejtette, Budapest az európai uniós fejlettség 165-167 százalékán áll. Óriási beruházások zajlanak most is a fővárosban, példaként említette a déli elkerülő vasút beruházást, a Pázmány Péter Egyetem projektjét, a budai vár felújítását, a fonódó villamost.
A kormányfő azt mondta, a most futókon kívül újabb nagy fejlesztési programokat nem tudnak indítani Budapesten. A fejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat területfejlesztési alapon alapvetően vidéki célpontokra kell irányítania a kormánynak, és a vidék felzárkóztatása érdekében kell mozgósítania – mutatott rá.
Orbán Viktor hozzátette, ezek hatalmas számok, és azt várja, hogy ahogy sikerült az ország keleti részét egy iparilag innovatív, erőteljes és dinamikus pályára állítani – amely hamarosan utoléri az ország nyugati, legfejlettebb régióit is –, ugyanezt a munkát el tudják végezni az ország déli régióiban, ahol a legnagyobb problémák vannak, mind a Dunántúlon, mind az Alföldön.
Orbán Viktor a következő időszak magyar stratégiájának egyik elemeként beszélt a gazdasági semlegesség megőrzéséről, hangsúlyozva, hogy Magyarországnak semmilyen elszigetelődést nem szabad vállalnia. „Mindegy, hogy merről fúj a szél, meg hogyan csapkodnak a villámok”, a magyar gazdaságnak az az érdeke, hogy az Egyesült Államokkal, Kínával, az Európai Unióval és Oroszországgal is a lehető legjobb gazdasági kapcsolataink legyenek, és ebben semmilyen ideológiai vagy politikai korlátozást nem szabad elfogadnunk, mert egy vámháború kellős közepén be fogunk szorulni olyan helyzetekbe, amelyekből nem fogunk kiutat találni – magyarázta a kormányfő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.