BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már nem az árvíz a fő ellenség, más a baj a vízzel Magyarországon

Korszakhatárhoz érkezett a magyar vízgazdálkodás, mert több évtized után egy minisztériumban egyesült a két nagy terület, vagyis a víziközművekért való felelősség és a vízkészletekkel való gazdálkodás. Ezzel lezárulni látszik az a korszak, amikor védművek épültek, és az árvizek elleni védekezés volt a fókuszban.

Védművekre 450 milliárdot költött a kormányzat, a magyar védekezési rendszer Európa-szerte kiemelkedő, ennek is köszönhető, hogy tavaly ősszel az évtized árvize Nyugat-Európában okozott károkat, Magyarországon nem – mondta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna műsorában. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy egyre inkább a „kis vizek okozzák a fő problémát”, tavaly is egy időben volt árvíz a Duna vízgyűjtőjén és sekély víz a Tiszában.

Worried,Female,Farmer,Looks,At,Flooded,Corn,Field.,Impact,Of, vízgazdálkodás
Új  szemléletű lett a magyar vízgazdálkodás / Fotó: encierro / Shutterstock

A Vizet a tájba programban együttműködnek az agráriummal, hiszen jó néhány esetben ők maguk a felhasználók, a vízügy a szolgáltató, így olyan területekre tudják kivezetni a vizet, amin valaki gazdálkodik .Emlékeztetett arra, hogy évtizedek óta télen az volt a feladata a vízügynek, hogy leengedje a csatornákból a vizet a hóolvadás és a belvíz elleni védekezés céljából, ma ugyanakkor fel kell tölteni ezeket a csatornákat. Az elmúlt télen a vízügy hat velencei tavi mennyiségű vizet tartott vissza, és már most, két hónappal előbb elkezdték a nyárra való felkészülést. 

Mintegy 300 kilométer hosszan indulnak rekonstrukciós munkák a csatornarendszeren, például hogy Debrecenben és a Homokhátság területén el tudják juttatni a vizet az év minden napján. 

Egy online felületet is megnyitott az Országos Vízügyi Főigazgatóság a honlapján, ahol a gazdák felajánlhatják saját földjeiket arra, hogy rövidebb-hosszabb ideig azt vízzel árasszák el, erre mostanáig 322 gazda jelentkezett.

A felajánlott területeket megvizsgálják, hogy lehetséges-e oda vizet kormányozni, elkészítik hozzá a terveket, felveszik a kapcsolatot a természetvédelemmel, de a jogszabályokat és a támogatási rendszert is hozzáigazítják ehhez. Néhány éve még ezekre a területekre nem járt földalapú támogatás, most már lehetőség van az elárasztáshoz kapcsolódó tevékenységre is pályázaton támogatást nyerni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.