Védművekre 450 milliárdot költött a kormányzat, a magyar védekezési rendszer Európa-szerte kiemelkedő, ennek is köszönhető, hogy tavaly ősszel az évtized árvize Nyugat-Európában okozott károkat, Magyarországon nem – mondta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna műsorában. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy egyre inkább a „kis vizek okozzák a fő problémát”, tavaly is egy időben volt árvíz a Duna vízgyűjtőjén és sekély víz a Tiszában.
A Vizet a tájba programban együttműködnek az agráriummal, hiszen jó néhány esetben ők maguk a felhasználók, a vízügy a szolgáltató, így olyan területekre tudják kivezetni a vizet, amin valaki gazdálkodik .Emlékeztetett arra, hogy évtizedek óta télen az volt a feladata a vízügynek, hogy leengedje a csatornákból a vizet a hóolvadás és a belvíz elleni védekezés céljából, ma ugyanakkor fel kell tölteni ezeket a csatornákat. Az elmúlt télen a vízügy hat velencei tavi mennyiségű vizet tartott vissza, és már most, két hónappal előbb elkezdték a nyárra való felkészülést.
Mintegy 300 kilométer hosszan indulnak rekonstrukciós munkák a csatornarendszeren, például hogy Debrecenben és a Homokhátság területén el tudják juttatni a vizet az év minden napján.
Egy online felületet is megnyitott az Országos Vízügyi Főigazgatóság a honlapján, ahol a gazdák felajánlhatják saját földjeiket arra, hogy rövidebb-hosszabb ideig azt vízzel árasszák el, erre mostanáig 322 gazda jelentkezett.
A felajánlott területeket megvizsgálják, hogy lehetséges-e oda vizet kormányozni, elkészítik hozzá a terveket, felveszik a kapcsolatot a természetvédelemmel, de a jogszabályokat és a támogatási rendszert is hozzáigazítják ehhez. Néhány éve még ezekre a területekre nem járt földalapú támogatás, most már lehetőség van az elárasztáshoz kapcsolódó tevékenységre is pályázaton támogatást nyerni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.