BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zsákolják a magyar cégek a hitelt, ha meg van cukrozva

A Széchenyi Kártya Hitelprogram adataiból világosan látszik, hogy mennyire érzékenyek a vállalkozások a kamatokra. Ahogy csökkent a kamatszint, úgy nőtt a hiteligénylések száma.

Ha a hitelintézetek a cégek számára vonzó kamatozású hitelt tudnak kínálni, akkor igenis van vállalkozói hitelkereslet – mondta az állami kamattámogatás mellett elérhető Széchenyi Kártya Hitelprogram legfrissebb adatait értékelve Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár.

SZABADOS Richárd Több millió forintos pályázat indul a cégeknek
Szabados Richárd értékelte a Széchenyi Kártya Hitelprogram adatait / Fotó: Hegedüs Róbert

Így alakult a hitelkérelmek változása

Ezt alátámasztja például az, hogy amikor 2024 novemberében 

a kormány döntése értelmében a beruházási típusú Széchenyi Kártya termékek kamatszintje a korábbi 5 százalékról 3,5 százalékra csökkent, megugrott a kereslet az érintett hiteltermékek iránt is. 

2025. február közepéig az ügyfelek összesített havi hitelkérelmeinek átlagos darabszáma 46 százalékkal, az igényelt átlagos havi összeg 40 százalékkal emelkedett a megelőző három hónaphoz képest. Az említett időszakban 4549 hitelkérelmet regisztráltak, ami 70 százalékkal haladta meg a 2024 augusztus–októberében befogadott hiteligények számát, míg az ügyfelek által igényelt 132,6 milliárd forintos összeg 62 százalékkal volt magasabb az előző három hónap 81,7 milliárdos értékénél.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye felidézi, hogy február 17-től a Kavosz Zrt. önkéntes felajánlásának köszönhetően további 50 bázisponttal, 3 százalékra csökkent a Széchenyi-kártya beruházási hiteleinek kamatszintje, ami a hitelkereslet további élénkülését hozta magával. A hiteligénylések száma a november–február közepe közötti időszakhoz képest több mint a harmadával nőtt, míg a 2024. nyári havi 892 jelentkezőhöz képest havi 1749-re nőtt a beruházási hitelkérelmek száma. Az ügyfelek február és április közepe között havi átlagban 53,5 milliárd forintot igényeltek beruházási célra a bankoktól, szemben a november–februári időszak 37,9 milliárdjával, miközben 2024 augusztusa és októbere között az átlagos havi kölcsönösszeg alig 27,2 milliárd forint volt.

A drága likviditási hitelek nem kellettek a vállalkozóknak

A kamatszint fontosságát mutatják a likviditási típusú Széchenyi-kártya-termékek adatai is, melyek kimaradtak a novemberi kamatcsökkentésből, így november és február között az előző három hónappal összevetve a havi átlagos hiteligény darabszáma 12, az igényelt összeg pedig 46 százalékkal csökkent. A likviditási hitelek részaránya az összes Széchenyi-kártya-folyósításból történelmi mélypontra süllyedt: 50 százalék alá esett az igénylések száma és 40 százalék alá a kért összeg.

A február 17-i kamatcsökkentés keretében a likvid típusú hitelek kamata 5-ről 4,5 százalékra csökkent, 

A kamatcsökkentést követő két hónapban havonta átlagosan 2800 finanszírozási igény érkezett, ami 112 százalékkal magasabb az év eleji időszak átlagánál, és 87 százalékkal haladja meg 2024 őszének adatait. A havi átlagban igényelt 133,1 milliárdos összeg közel négyszerese a tavaly november és idén február közti időszak átlagának, de kétszer nagyobb annál a 66,4 milliárdos átlagos havi összegnél is, amennyi kölcsönre tavaly nyáron jelentkeztek az ügyfelek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.