Kezdenek kibújni a földből a magyarországi energiaközösségek. Az elsőt, a Bábolna Energiaközösség Nonprofit Kft.-t (mindegyik nonprofit kft.-ként működik) 2023-ban vette nyilvántartásba a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Működésük döntően tavaly indult meg, a legfiatalabbé, a PVN Energiaközösségé 2025 augusztusára várható.
Egy energiaközösség kis energiatermelők (háztartások, cégek, intézmények) jellemzően megújuló alapú energiatermelését és felhasználását kezeli az adott szervezeti formában és fejlett informatikai megoldásokkal. A tevékenységnek általában része az energia tárolása és értékesítése is. A decentralizált energiatermeléshez kapcsolódó rendszer gazdasági előnyöket biztosít az egy-egy tulajdonoshoz tartozó kiserőmű elkülönülten történő használatához képest. A hatékony energiamenedzsment révén ugyanis segít
A MEKH által eddig nyilvántartásba vett energiaközösségek feladata
Egy-egy energiaközösség működése nem feltételezi az összes felsorolt tevékenységet, de például a termelés és a felhasználás alapértelmezés, tárolás nélkül aligha éri meg belefogni, és általában is minél komplexebb a működés, annál több mód nyílik az energiagazdálkodás észszerűsítésére.
Az ilyen szerveződések döntően a napenergiát hasznosítják, de van példa biogázra és szélerőműre is. Az említett Bábolna Energiaközösség is napenergiát és biogázt állít elő. A központi energiatárolója 200 kilowattóra áramot fogad be, az elektromosautóbusz-töltője pedig értelemszerűn annyit, amennyit a buszok akkumulátora felvesz. A kft. tevékenységét 2024-ben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősítették.
A második ilyen hazai szerveződést, a Pannon Energiaközösséget a MEKH aggregátorként is nyilvántartásba vette. Aggregátor az energiaközösségek kapcsán az a szereplő, amely az energiatermelő berendezéseket, fogyasztói berendezéseket és villamosenergia-tárolókat kombinálja azért, hogy elektromos áramot eladjon, vásároljon vagy aukcióra bocsásson. Míg tehát az energiaközösségek elősegítik a helyi, megújuló alapon történő áramtermelést és -felhasználást, az aggregátorok hozzájárulnak a villamosenergia-rendszer kiszabályozásához, ami az időjárásfüggő megújuló energiaforrások terjedése miatt az ellátásbiztonság érdekében szükséges.
Az eddig nyilvántartásba vett energiaközösségek:
A PVN a fent felsorolt mind az öt tevékenységre készül. Ehhez az energiahivatali dokumentum szerint három évre térítésmentesen bérbe vesz egy naperőművet a PV Napenergia Kft.-től. (Nyilvános adatok szerint a bérbeadó a 2025 márciusában létrejött PVN-ben minősített többségi befolyással bír.) A felhasználandó áramot egy-egy 40 kilowattos és egy 100 kilowattos miskolci naperőmű adná augusztus 1-jétől, az utóbbihoz egy 600 kilowattórás energiatároló is tartozna. A megtermelt áram egészét az utóbbi címén lévő öt elektromos töltőberendezésen keresztül hasznosítanák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.