BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Terjed a módszer, amellyel több áram hasznosul, és olcsóbban

Nyilvántartásba vette az energiahivatal az ország nyolcadik energiaközösségét. A PVN Energiaközösség Nonprofit Kft. egy napelemek által termelt megújulóenergia- és modernenergia-mérési infrastruktúra használatával ígér energiahatékonyabb működést és költségcsökkentést.

Kezdenek kibújni a földből a magyarországi energiaközösségek. Az elsőt, a Bábolna Energiaközösség Nonprofit Kft.-t (mindegyik nonprofit kft.-ként működik) 2023-ban vette nyilvántartásba a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Működésük döntően tavaly indult meg, a legfiatalabbé, a PVN Energiaközösségé 2025 augusztusára várható.

energiaközösség
Előnyöket ígér az energiaközösség működése / Fotó: Nathan Laine / Bloomberg

Mi az energiaközösség?

Egy energiaközösség kis energiatermelők (háztartások, cégek, intézmények) jellemzően megújuló alapú energiatermelését és felhasználását kezeli az adott szervezeti formában és fejlett informatikai megoldásokkal. A tevékenységnek általában része az energia tárolása és értékesítése is. A decentralizált energiatermeléshez kapcsolódó rendszer gazdasági előnyöket biztosít az egy-egy tulajdonoshoz tartozó kiserőmű elkülönülten történő használatához képest. A hatékony energiamenedzsment révén ugyanis segít

  • csökkenteni az energiaárakat,
  • növelni az energiaellátás biztonságát,
  • elősegítheti a helyi gazdaságok fejlődését,
  • hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz
  • és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.
    Az energiaközösségek létrehozását ösztönzi a magas rezsi, Magyarországon azonban nem ez a helyzet. A hazai rezsicsökkentés által a háztartások számára extra lépések nélkül is olcsó az áram. Energiaközösséget inkább azok kívánnak létrehozni, akiket zavar az észszerűsítési lehetőségek kihasználatlanul hagyása, főként például ha kárba vész a nap derekán feleslegesen megtermelt áramuk, miközben este a hálózatról kell vásárolniuk. 

Mivel foglalkozik az energiaközösség?

A MEKH által eddig nyilvántartásba vett energiaközösségek feladata

  • a villamosenergia-termelés,
  • a villamosenergia-fogyasztás,
  • a villamosenergia-megosztás,
  • a villamosenergia-tárolás
  • és az elektromos töltőberendezés üzemeltetése.

Egy-egy energiaközösség működése nem feltételezi az összes felsorolt tevékenységet, de például a termelés és a felhasználás alapértelmezés, tárolás nélkül aligha éri meg belefogni, és általában is minél komplexebb a működés, annál több mód nyílik az energiagazdálkodás észszerűsítésére.

Az ilyen szerveződések döntően a napenergiát hasznosítják, de van példa biogázra és szélerőműre is. Az említett Bábolna Energiaközösség is napenergiát és biogázt állít elő. A központi energiatárolója 200 kilowattóra áramot fogad be, az elektromosautóbusz-töltője pedig értelemszerűn annyit, amennyit a buszok akkumulátora felvesz. A kft. tevékenységét 2024-ben nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősítették.

A második ilyen hazai szerveződést, a Pannon Energiaközösséget a MEKH aggregátorként is nyilvántartásba vette. Aggregátor az energiaközösségek kapcsán az a szereplő, amely az energiatermelő berendezéseket, fogyasztói berendezéseket és villamosenergia-tárolókat kombinálja azért, hogy elektromos áramot eladjon, vásároljon vagy aukcióra bocsásson. Míg tehát az energiaközösségek elősegítik a helyi, megújuló alapon történő áramtermelést és -felhasználást, az aggregátorok hozzájárulnak a villamosenergia-rendszer kiszabályozásához, ami az időjárásfüggő megújuló energiaforrások terjedése miatt az ellátásbiztonság érdekében szükséges.

Az eddig nyilvántartásba vett energiaközösségek:

  • Bábolna Energiaközösség
  • Pannon Energiaközösség, aggregátorként is
  • KESZ Közösségi Energia Szolgáltató
  • Első Magyar Innovatív Energiaközösség
  • Kisteleki Energiaközösség
  • Tiszamente Energiaközösség
  • Cigándi Energiaközösség
  • PVN Energiaközösség

Színre lép a PVN

A PVN a fent felsorolt mind az öt tevékenységre készül. Ehhez az energiahivatali dokumentum szerint három évre térítésmentesen bérbe vesz egy naperőművet a PV Napenergia Kft.-től. (Nyilvános adatok szerint a bérbeadó a 2025 márciusában létrejött PVN-ben minősített többségi befolyással bír.) A felhasználandó áramot egy-egy 40 kilowattos és egy 100 kilowattos miskolci naperőmű adná augusztus 1-jétől, az utóbbihoz egy 600 kilowattórás energiatároló is tartozna. A megtermelt áram egészét az utóbbi címén lévő öt elektromos töltőberendezésen keresztül hasznosítanák.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.