BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

A gyógyszerárak csökkenésével több marad a családi kasszában

Több egyeztetést is lefolytatott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter gyógyszeripari vezetőkkel. A Világgazdaság által megkérdezett elemző szerint a cél itt nem a kereslet erősítése, hanem inkább a jövedelmi helyzet javítása, hogy a gyógyszerek minél kevésbé terheljék meg a családi kasszát.

A Nemzetgazdasági Minisztérium már korábban jelezte, hogy az alapvető élelmiszerek, a drogériák árrésstopja, illetve a telekommunikációs, valamint pénzügyi szervezetekkel kötött megállapodásokat követően a gyógyszerek árképzését vizsgálja meg annak érdekében , hogy még tovább csökkenjen az infláció – emlékeztetett Molnár Dániel, az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője.

HEALTH-MEDECINES-DRUGS gyógyszer
A gyógyszerek ára csökkenhet / Fotó: Hans Lucas via AFP

Az elemző a Világgazdaság kérdésére elmondta, hogy a gyógyszereket alapvetően két csoportba lehet sorolni:

  • államilag támogatott árú
  • és nem támogatott árú.

Mint mondta, utóbbi csoportba döntően vény nélkül kapható gyógyszerek tartoznak, és

ez az a terület, ahol árcsökkenést kívánna most a minisztérium elérni.

Ennek oka, hogy az áremelkedés mértéke is ebben a szegmensben volt a nagyobb az elmúlt hónapokban, közel 10 százalékos, miközben a támogatott gyógyszerek árváltozása lefelé húzta az inflációt. A nem támogatott gyógyszerek esetében az árat

  • a gyógyszergyártók,
  • a kereskedők
  • és a patikák

határozzák meg, itt tehát a kereslet-kínálat a befolyásoló tényező, illetve az egyes szereplők árrése. Ezért is láthatjuk, hogy Nagy Márton külön körben tárgyalt a gyógyszergyártók, illetve a patikák, gyógyszerészek képviselőivel, akik befolyással vannak az árakra – tette hozzá Molnár Dániel. Kiemelte:

az eddigi bejelentések alapján a megállapodások inkább a telekommunikációs, pénzügyi szervezetekkel kötötthöz hasonlíthatnak, a kormányzat önkéntes árcsökkenést szeretne elérni elsődlegesen.

A hazai gyógyszeripar kedvező helyzetben van

A gyógyszergyártás ágazat esetében is láthattunk visszaesést az elmúlt időszakban, bár annak mértéke sokkal kisebb volt, mint a feldolgozóipar más területein – fejtette ki. Hozzátette: miközben a hazai gyógyszer-kiskereskedelem dinamikusan bővült, melynek egy része ugyanakkor nem hazai gyártású, hanem importált gyógyszerek forgalmában csapódott le.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-posztjában azt írta, hogy több mint 30 gyógyszer áráról tárgyalnak több gyógyszeripari cég vezetőjével. A gyógyszerárak emelkedése a tárcavezető szerint is problémát jelent, a tárcavezető ugyanakkor arról is beszélt, hogy a kormány nem tervezi árrésstop bevezetését, mert az árak emelkedéséért nem a gyógyszertárak a felelősek. Akkor Nagy Márton arról is beszélt, hogy minden érdekelttel egyeztetnek.

Összességében a gyógyszeripar a kedvezőbb helyzetben lévő ágazatok közé sorolható, egy önkéntes árréscsökkentést a szereplők elbírhatnak. Fontos viszont, hogy a megállapodás vagy a szabályozás kialakítása úgy történjen, hogy az ne veszélyeztesse a gyógyszerellátást, ne alakuljon ki hiány.

A gyógyszerek, gyógyáruk súlya a fogyasztói kosáron belül nagyságrendileg 2,4 százalék

– jegyezte meg az elemző. És ennek egy jelentős részét a támogatott gyógyszerek, valamint egészségügyi eszközök teszik ki. Vagyis az árcsökkenés a teljes inflációra csak kismértékben hatna. Viszont a háztartások között jelentős eltérések lehetnek. Vény nélkül kapható gyógyszereket szinte mindenki szokott vásárolni, de

egészségügyi helyzettől vagy életkortól függően egyes háztartásokat hatványozottan segítheti az alacsonyabb árszint.

A cél itt nem a kereslet erősítése, inkább a jövedelmi helyzet javítása, hogy a gyógyszerek minél kevéssé terheljék meg a családi kasszát.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.