A teljes Európai Unióban megfigyelhető, hogy erősödött a kkv-szektor támogatásfüggősége, ami azt takarja, hogy a vállalkozások komoly figyelmet szentelnek az elérhető források megpályázásának – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója. A közgazdász arról is beszélt, hogyan hat a hazai hitelpiacra a Demján Sándor Program.
Ilyen formában kijelenthető, hogy mindenfajta pályázati lehetőséget nagy figyelem kísér idehaza is – mondta Pásztor Szabolcs. Hozzátette: a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházásélénkítő Program első eredményhirdetési ütemében, május 8-tól május 20-ig 183 nyertes vállalkozás kapott, illetve kap értesítést a támogatói pozitív döntésekről összesen közel 20 milliárd forint értékben. Megjegyezte: első körben közel 1900 vállalat jelentkezett a pályázatra.
A kutatási igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy az EXIM Bank januárban öt exportösztönző termékkel jelentkezett, egészen pontosan a hitelkeresletek alapján májusban két új hitelt indítottak. A 250 milliárd forintos forgóeszköz-hitelkeret az igénylések alapján egészen hamar kimerült.
A beruházási típusú hiteltermékek esetén 350 milliárd forint a rendelkezésre álló keret, az első negyedévben nagyjából 1000 igénylés érdekezett, ami gyakorlatilag lefedi a keretet. Ennek tükrében pedig egyértelmű, hogy
hatással lehet a hitelpiacokra is. Ezek a folyamatok pedig azért is fontosak, mert az utóbbi években egészen komoly volt a beruházások visszaesése a vállalati szektorban, ami hozzájárult a szerényebb gazdasági teljesítményhez.
Azon kérdésünkre, hogy segíthet-e a program a fejletlenebb régió cégeinek, Pásztor Szabolcs elmondta, hogy a gazdasági sajtóban megjelent hírek is arról szóltak, hogy az értékeléskor a leginkább felzárkóztatandó vállalkozók régióit vették előre, éppen azért, hogy
a tervbe vett beruházásaik minél hamarabb segítsék a régió gazdaságának fejlődését.
Emögött pedig a technológiai ugrás játszik fontos szerepet – emelte ki. Abban az esetben ugyanis, ha termelékenységjavulás történik ott, ahol korábban szerényebb technológiával dolgoztak, akkor a fejlődés üteme látványos lehet.
Alacsonyabb fejlettségi szintről ugyanis lendületesebb növekedést lehet elérni, mint magasabb fejlettségi fokról. Az ilyen célzott programok, ha valóban jól hasznosulnak, mindenképpen segíthetik a fejlettségben megkésett régiók felzárkózását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.