Mindenki nagyon várta, de sajnos az állategészségügyi helyzet, illetve az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázatok miatt ezt a százmilliárd forintot átcsoportosítják – mondta a precíziós pályázat elhalasztásáról Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (Megfosz) elnöke, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Mint ismert, az agrártárca már februárban bejelentette, hogy az állattartó telepek fejlesztésének támogatására rendelkezésre álló 150 milliárd forintos támogatási keretre 765 milliárd forintos igény érkezett, a feldolgozó üzemek komplex fejlesztési támogatásának szintén 150 milliárdos keretére pedig 708,5 milliárd. Ezek után Viski József, a tárca agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára április végén azt közölte, hogy elhalasztják a precíziós mezőgazdasági gépek pályázatának eredetileg idénre tervezett meghirdetését. Ennek a forrásait is részben átcsoportosítják az állattartó telepek, illetve a feldolgozó üzemek részére.
Most tehát – húsz hónap reménykedés után – kapott egy nagy pofont az agrárgéppiac, és kérdés, hogy erre hogyan reagál. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) a tavalyi agrárgép-forgalomról szóló jelentésében mindenesetre arról számolt be, hogy 2024-ben még az egy évvel korábbi 25 százalékosnál is nagyobb, 32 százalékos mértékben zsugorodott mezőgazdasági géppiac. A szakemberek az adatok értékelésekor arról beszéltek, hogy már mindenki digitalizációs pályázatot várja, amit akkor az idei harmadik negyedévre ígértek.
Ez már biztosan nem válik valóra. Az AKI még nem közölte az első negyedéves összesített adatokat, de az Axiál vezetője szerint az év első három hónapja „nem is volt olyan rossz”, ugyanakkor az a kérdés, hogy most mi következik. Ebben nyilván nagy hatása van annak, hogy a régen várt pályázatot mégsem írja ki az agrártárca. Harsányi Zsolt szerint most mindenki gondolkodik, egyrészt
eredményét várják. Ezeken felül a
is élénkíthetik a gépforgalmat, még ha nem is olyan mértékben, mint a precíziós pályázat tette volna. A versenyképesség növelése érdekében ugyanis beruházni kell, mégpedig egyre korszerűbb eszközökbe.
Arra a kérdésre, hogy vajon a szántóföldi növénytermesztésben használt gép- és eszközállományt tekintve, mely szegmensben látszik az, hogy már nagyon ráférne a megújítás, Harsányi Zsolt azt válaszolta, hogy ugyan sok jó és nagy jó gépet vásároltak a gazdálkodók, de ezek folyamatosan kopnak, így már jó lenne elkezdeni a megújításukat. Nem véletlen, hogy a piacon ennyire várták az új pályázatot.
Segíthetne ugyanakkor a növénytermesztőknek, ha legalább kamattámogatást kaphatnának
– tette hozzá. Mint ismert, a ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került állattartók számára a Magyar Fejlesztési Bank többelemű finanszírozási programot dolgozott ki, amelynek része például kamattámogatott hitel is.
Támogatott finanszírozási konstrukciók a nehéz helyzetbe került állattartók számára
Többelemű, összesen közel 220 milliárd forintos finanszírozási csomagot dolgozott, illetve dolgoz ki a Magyar Fejlesztési Bank a ragadós száj- és körömfájás káros gazdasági hatásainak mérséklésére. Ennek első elemei már májusban elérhetők lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.