A pünkösdi hosszú hétvégére vonatkozó, pontos foglalási adatokkal ugyan még nem rendelkezik a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, hiszen a magyarokra jellemző last minute foglalások beérkezése folyamatosan változtat rajta, de a teljes júniusi hónapi előfoglalások alapján az látszik, hogy a húsvéti hétvégéhez hasonlóan alakulhat majd a június 7–9. közötti időszak is – számolt be a Világgazdaságnak Somlyai Zoltán. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke további részleteket is megosztott lapunkkal a pünkösdi foglalásokkal kapcsolatban.
A szakember szerint már most is látható, hogy azokban a régiókban, ahol fürdővárosok is találhatóak, telt házhoz közeli, 75-80 százalékos foglalást mutatnak az adatok a teljes hónapra, így az ünnepi hosszú hétvégére is. Ilyen például
Mint mondta, az utóbbi különösen kedvelt célpont a tavaszi hosszú hétvégéken és pünkösdkor is.
Az országoshoz hasonlóan a Balatonnál is elsősorban a minőségi, 4-5 csillagos szálláshelyekre jellemző ilyen mértékű telítettség, de meghatározó a lokáció is: a legjobb számokat a nagy balatoni városok – Balatonfüred, Keszthely, Siófok – hozzák. A kedvező balatoni számoktól szerencsére nem marad el túlzottan a kevésbé frekventált régióké, amilyen az észak-magyarországi, ebben az időszakban átlagosan 65–70 százalék közötti a június havi, közte a pünkösdi foglaltság.
A pünkösdi hétvégére inkább a kétéjszakás utak a jellemzőek, ami jellemzően péntek–szombati vagy egy szombat–vasárnapi tartózkodást jelent
– számolt be Somlyai Zoltán.
Úgy látja, mostanra meglehetősen lerövidült a foglalási ablak, vagyis az az idő, ami foglalás és a szálláshelyre érkezés napja között eltelik. A vendégek jellemzően a nyaralás megkezdése előtt 3-4 héttel kötik le az apartmanokat és a szállodai szobákat, de egy-egy hosszú hétvége esetén is általánossá vált, hogy csak pár nappal az utazás előtt foglalnak a vendégek – mondja a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Az árakat illetően elmondható, hogy 2025 nem az áremelések éve a szálláspiacon, annak ellenére, hogy a szálláshelyek költségei folyamatosan és gyakran drasztikusan emelkedtek – nyilatkozták a Világgazdaságnak korábban turisztikai szakemberek. Egy számjegyű maradt az általános szállodai áremelési ráta, sőt, van, ahol a tavalyi áron, vagy még annál is olcsóbban lehet most szobát foglalni – tudtuk meg. Átlag feletti áremelésre csak ott volt szükség, ahol korábban átlag alatt emeltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.