BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Brüsszel ostroma: európai gazdák az agrártámogatások megvédéséért tüntettek – Ukrajna a botránykő

A demonstráció középpontjában Ukrajna tervezett csatlakozása és a gazdák pénzének más célokra történő átcsoportosítása állt. Több ezer gazda vonult Brüsszel utcáira, hogy tiltakozzon az uniós agrártámogatások elvonása ellen.

Ma Brüsszelben robbant ki az európai gazdák felháborodása: a Copa-Cogeca és hetven agrár-érdekképviseleti szervezet – köztük a magyar MAGOSZ és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – közösen demonstrált az Európai Bizottság költségvetési tervei ellen, amelyek szerint az uniós agrártámogatásokat részben a védelmi kiadásokra és Ukrajna EU-csatlakozásának finanszírozására csoportosítanák át.

uniós agrártámogatások
Több ezer gazda vonult Brüsszel utcáira, hogy tiltakozzon az uniós agrártámogatások elvonása ellen / Fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

A demonstrációt nem véletlenül időzítették az uniós költségvetési konferenciához. A gazdák ezzel kívánták felhívni a figyelmet arra, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) megnyirbálása súlyos következményekkel járna: veszélybe kerülne az élelmiszer-ellátás, megbomlana a piac stabilitása, és ellehetetlenülne a vidéki térségek fejlődése.

Ez nem pusztán egy technikai döntés kérdése – ez Európa jövőjét határozza meg

– hangzott el a demonstráción. A szervezők szerint a jelenlegi terv nemcsak a gazdákat, hanem az uniós polgárokat is sújtaná, hiszen az olcsó, biztonságos és fenntartható élelmiszer-ellátás alapjait sodorná veszélybe.

A magyar agrárvezetők, köztük Papp Zsolt György, a NAK elnöke és Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára is felszólaltak. Leszögezték: elfogadhatatlan, hogy a gazdák jövőjét áldozzák fel geopolitikai célok érdekében. Ukrajna csatlakozása esetén a teljes EU-s agrártámogatási keret akár egyharmadát is az ukrán agrárvállalkozók kaphatnák – miközben a magyar gazdák piacát már most is nyomás alatt tartja az olcsó, sokszor silány minőségű ukrán import.

„El a kezekkel az uniós agrártámogatásoktól!”

A MAGOSZ és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara korábban már 250 ezer magyar gazda aláírásával tiltakozott Brüsszelben a tervek ellen. A visegrádi országok agrárkamaráival közösen több tüntetést is szerveztek – jelezve, hogy nem hajlandók csendben végignézni, ahogy leépül az európai agrárium.

Az európai gazdák üzenete egyértelmű: az agrártámogatások csökkentése nem lehet a háborús kiadások és bővítési ambíciók pénzügyi fedezete. Ha a politikai döntéshozók nem hallják meg ezt a hangot, annak súlyos következményei lehetnek – nemcsak a gazdák, hanem valamennyi uniós polgár számára.

Negyedmillió aláírás az ukrán uniós csatlakozás ellen

Több mint mint 250 ezer aláírást gyűjtött össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége a területalapú támogatások fenntartása érdekében – jelentették be a szervezetek képviselői brüsszeli sajtótájékoztatójukon. Szerintük Ukrajna uniós csatlakozása letarolná az európai agráriumot.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.