BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Számtalan ágazatban frissíti az elavult törvényeket egy új javaslat – így növelné a kormány a versenyképességet

A szükségtelen szabályozási és adminisztratív terhek akadályozzák a vállalkozásokat, a polgárokat és az állami hatóságokat abban, hogy hatékonyan végezhessék tevékenységüket. Egy kedden benyújtott törvényjavaslat ezt kívánja könnyíteni, növelve az ország versenyképességét. A beadvány rengeteg ágazatot érint, többek között a közlekedést, az egészségügyet és a mezőgazdaságot is.

Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot nyújtott be kedden Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Graph,Stock,Market,Economics,,Chart,Growth,Business,To,Success,Globally. versenyképesség
Az elavult törvények frissítése növeli az ország versenyképességét / Fotó: Shutterstock

„Hazánk versenyképességének előmozdítása országunk gazdasági és társadalmi fejlődésének a kulcsa” – emelte ki a miniszterelnök-helyettes a törvényjavaslatban. A beadványban hangsúlyozta, hogy

a már elavult jogi szabályozásokat új és hatékony szabályok válthatják fel.

Könnyebb adatszolgáltatás az egészségügyben

Az egészségügyi ágazatot érintő hatósági eljárások területén is indokolt, hogy az elavult szabályokat új és versenyképes rendelkezések váltsák fel, amelyek biztosítják az egyes egészségügyi engedélyezési eljárások egyszerűsítését, az egészségügyi szolgáltatók adminisztratív terheinek csökkentését.

Kiemelt cél a magyar lakosság egészségi állapotának javítása, amely célt az ellátások és az ellátórendszer hatékonyságának folyamatos javításával szükséges elérni.

Az elmúlt időszakban az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér működését érintően számos fejlesztési feladat merült fel. A folyamatban lévő, egészségügyi modernizálást célzó informatikai fejlesztések a teljes egészségügyi ágazat minden szintjén tartalmaznak beavatkozási pontokat, fejlesztéseket, eredménytermékeket, amelyekkel az egyes ágazati szereplők modern, hatékony informatikai fejlesztéseket kapnak a kezükbe, ennek jogi megtámogatására kerül sor jelen törvény keretei között.

A betegbiztonság szem előtt tartásával szükséges lehetővé tenni, hogy a – elsősorban a krónikus betegek kényelme érdekében – bizonyos esetekben gyógyszerész vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló is írhasson fel társadalombiztosítási támogatással gyógyszert.

Egy versenyképesebb agráriumhoz vezethet az új törvény

A hazai piacon a mezőgazdasági termények különböző módszerrel történő vizsgálata következtében a gazdálkodók sok esetben kiszolgáltatott helyzetbe, versenyhátrányba kerülnek az értékesítés során. A törvény oly módon rendezi a vizsgálati módszerek különbözőségéből adódó piaci bizonytalanságot, valamint a gazdálkodók versenyképességét, hogy a termelő által

  • a feldolgozó,
  • a felvásárló
  • vagy a forgalmazó

részére értékesített mezőgazdasági termék vonatkozásában létrejött szerződések kötelező elemeit olyan előírásokkal kell kiegészíteni, amelyek biztosítják a minőség egységes meghatározásának módját. Ezáltal pedig átláthatóvá teszik a szerződő felek közötti viszonyokat a minőséggel kapcsolatos viták rendezése során. 

Ügyfélbarát változtatás a járműtulajdonosoknak

A gépjárművekkel kapcsolatos ügyintézés terén is olyan jogi környezet kialakítására törekszik a kormány a beadvány szerint, amely feloldja a merev szabályozás okozta lassú eljárások rendszerét, és elsősorban az állampolgárok, ügyfelek érdekét tartja szem előtt.

A pénzügyi közvetítőrendszert érintő egyes törvényeket is módosítják kisebb terjedelemben, ezáltal biztosítva a pénzügyi piacok fejlődését, a pénzügyi szektor megbízhatóságát és átláthatóságának növelését. Emellett elősegítik továbbá

  • a tulajdonhoz,
  • a vállalkozás
  • és a gazdasági verseny

szabadságához való jog érvényesülését, valamint a Magyarország területén fekvő ingatlanok forgalmának biztonságát. Kiemelték, hogy az Országgyűlés elkötelezett a magyar állampolgárok anyagi biztonságának és egészségének garantálása iránt, ezért a törvény keretében a fogyasztóvédelem alapvető céljainak biztosítása kiemelt figyelmet élvez.

Csökkennek az adminisztrációs terhek

A fogyasztóvédelmi jellegű intézkedések a családok és a kiszolgáltatott fogyasztók, különösen a gyermekek testi épségének és egészségének fokozottabb védelme iránti hatékony és eredményes fellépés biztosítását szolgálják. A vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése olyan törekvés, amelyet a fogyasztók érdekvédelmi szervezetei a piaci szereplőkkel egyetértésben képviselnek, és amely végső soron a fogyasztók érdekeit éppúgy szolgálja, mint a vállalkozások hatékony működését.

A fogyasztói igények érvényesítése terén különleges elemként van jelen a békés vitarendezést szolgáló békéltető testületek működése, amely a tapasztalatok szerint gyors és hatékony eszközt nyújt a fogyasztói jogviták rendezésére.

A békéltető testületek eljárásának szélesebb körben való elérhetővé tétele a fogyasztók jogérvényesítési lehetőségének hatékonyságát növeli.

Változások a hulladékgazdálkodásban is

Emlékeztettek, hogy 2023. július 1. napjától új koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer működik az országban, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra.

A rendszer bevezetése óta eltelt időszak tapasztalatainak értékelését követően az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátásához tartozó kapcsolattartás és így a közfeladat-ellátás egyszerűsítését is szolgálja a törvény.

A törvény a környezetkárosító tevékenységek csökkentése, valamint a fenntartható környezethasználat és a felelős jogalkalmazói magatartás előmozdítása érdekében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaságot jelöli ki a másra át nem hárítható környezeti kármentesítési feladatok állami szerepvállalás formájában történő végrehajtására. Ezzel egyszerűbbé és gyorsabbá válnak a környezeti kármentesítési hatósági eljárások. 

Hatékonyabb érdekképviselet külföldön

A törvény központi elemét képezi a külképviseleti hálózat hatékonyságának, rugalmasságának és reagálóképességének fokozása, a Magyarország és más államok közötti gazdasági, társadalmi és politikai együttműködés további erősítése, az Európai Unióban a nemzeti érdekek hatékony képviselete, valamint egy átlátható, egységes és stabil tartós külszolgálati rendszer megteremtése.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.