Rég láttunk ilyet: májusban olcsóbbak lettek a budapesti albérletek
Országosan 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek májusban áprilishoz képest, ám Budapesten ugyanebben az időszakban 0,2 százalékos visszaesés történt. Éves alapon a drágulás mértéke országosan 7,9, Budapesten pedig 7 százalék volt – derül ki a KSH-Ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a budapesti áresés a tartósan magas kínálat eredménye, hiszen az év elején érezhetően bővítette a kiadó lakások számát a befektetési célú vásárlások magas száma. Ugyanakkor a múlt havi fordulat szokatlan, hiszen az elmúlt tíz évben nem volt olyan májusi hónap, amikor áprilishoz képest csökkentek volna a lakbérek a fővárosban.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy országosan továbbra is egyre drágábbak az albérletek, igaz, az áremelkedés üteme lassul. A tavaly tavaszi 10-11 százalékos drágulás idén már csak 7-8 százalék körül alakul. Azonban mivel a lakbérek emelkedését a lakossági jövedelmek növekedése hajtja, a piacban még mindig van növekedési tartalék. Ezért a következő időszakban is enyhén, de stabilan drágulhatnak az albérletek.
A portál elemzése a június közepi bérleti díjakat is megvizsgálta, ami szerint Budapesten 260 ezer forintnál jár az átlagos albérletárszint, és a fővároson belül továbbra is a XI. és a XIII. kerület biztosítja a legnagyobb kínálatot. A két városrészben az átlagos lakbér 280, illetve 270 ezer forint, és csak két kerületben nem érik el az átlagárak a 200 ezer forintot. A XXI. kerületben 180 ezer, a XVIII.-ban pedig 199 ezer forintért kínálják a kiadó lakásokat. A legdrágább pedig az V. kerület 350 ezer forintos átlagos albérletárral.

A nagyobb egyetemvárosok közül Debrecen a legdrágább, 230 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, amit 190 ezer forinttal követ Győr. Pécsen és Szegeden 160-160 ezer forinttal lehet számolni. Miskolcon viszont csak 125 ezer forint a havi átlagos bérleti díj.


