BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszer és utoljára megszólalt Bige László: ez az igazság a Nitrogénművekről: El kellene dönteni, ki haljon éhen a nyolcmilliárd emberből

A nagyvállalkozó szerint a Nitrogéművek nem volt csődközelben. Ugyanakkor a céget leminősítették a hitelminősítők, éppen akkor, mikor sikerült megállapodni a hitelezőikkel, ami a túlélést is biztosítja.

Sikerült megállapodnia a hitelezőkkel az ország egyik legnagyobb ipari vállalatának, a Nitrogénműveknek – erősítette meg Bige László tulajdonos a Trend FM műsorában.

túlélés
Bige: biztosított a Nitrogénművek túlélése / Fotó: Balázs Attila / MTI

A vállalat egy kétszázmillió eurós kötvény lejáratát hosszabbította meg, miutána nemzetközi hitelminősítők leminősítették a társaságot. Bige László szerint azonban a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben nem volt szó csődközeli helyzetről.

Azt viszont közölte, hogy az összesen 200 millió euró értékű, 2025-ben lejáró kötvényeik futamidejét meghosszabbították 2028. június 30-ig.,

ennek azonban súlyos ára van.

A Nitrogénművek nem bankhitellel, hanem kötvények kibocsátásával finanszírozza működését. A szóban forgó, hét évre szóló kötvény lejárt, a tulajdonos állítása szerint a magyar adók miatt nem tudták visszafizetni.

Bige László csak drágán tudta megmenteni a Nitrogénműveket

A cégvezető szerint a vállalat likviditása stabil, és a különadók eltörlésével majd újra nyereségesen működhetnek. „A mi bankszámlánkon 50-100 millió euró pénz mindig van, és mi nem tartozunk senkinek. Soha nem is tartoztunk, és soha nem is fogunk.”

Most arról van szó, hogy kértek valamilyen biztosítékot, és ezt a biztosítékot végül is én nem akartam adni, mert azt mondtam, hogy ez csak egy sima hitelhosszabbítás, kötvénymeghosszabbítás, de aztán végül belementem abba, hogy fogunk adni valamilyen jelzálogot a Nitrogénművekből, és akkor így mindenki megnyugodott, mindenki hátradőlt és készen volt

– értékelt Bige László. Közölte, hogy a befektetők ezúttal biztosítékot kértek a hosszabbításért. A megállapodás részeként a cég jelzálogot ajánlott fel, és kiegészítő kamatot is vállalt, ez plusz 2 százalék kamat volt még, amit felajánlottak. „Úgyhogy nagy valószínűséggel egy éven belül le fogjuk cserélni ezt a kötvényt, mert ez így drága nekünk” – ismerte el.

Bige arról is beszélt, hogy a vállalat jelenleg 90-95 százalékos kapacitással működik, termékeiket tucatnyi országba exportálják és nincs értékesítési problémájuk. Ezt meglehetősen plasztikusan támasztotta alá.

Az emberek nem szeretnének leszokni az evésről. És ha nem szoknak le az evésről, akkor a műtrágyára óriási szükség van. Mert enélkül, ha nem lenne műtrágya a piacon, és ha nem használhatnának műtrágyát, a termésátlagok visszaesnének az 1920-as évek szintjére. El kellene dönteni, hogy a nyolcmilliárd emberből ki az az öt és fél, aki éhen hal – fogalmazott a milliárdos.

Arról, hogy pontosan mi történik a Nitrogénműveknél, ebben a cikkben írtunk részletesen:

Kiderült, mi lesz a sorsa Bige László felbolydult birodalmának: ez vár a Nitrogénművekre
A társaság megállapodott a kötvényeseivel, így egyelőre elkerülte a csődveszélyt. Ugyanakkor a szorult helyzet nem oldódott, mert elzálogosították a gyárat, a részvényeket, a bankszámlájukat és a követeléseiket is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.