A főváros jelenlegi költségvetése jogilag megfelel az előírásoknak a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára szerint, de tartalmilag végrehajthatatlan, és pusztán elodázza a válságot. Latorcai Csaba szerint a kormány kész segíteni a fővárosnak a budapestiek érdekében.
A politikus a Magyar Nemzetnek adott interjújában kifejtette, hogy szerinte jelenleg csődhelyzet van a fővárosi önkormányzatnál. Az, hogy a héten végre törvényes költségvetést fogadott el, legfeljebb csak elodázza a csődhelyzetet, de nem oldja meg. Latorca úgy véli, hogy ez különösen annak fényében különösen elszomorító, hogy Budapest az ország leggazdagabb városa. A főváros rendelkezik a legnagyobb adóbevételekkel, amelyek folyamatosan, dinamikusan nőnek. Elmondta, hogy Tarlós István 2019-ben, nagyjából 148 milliárdos adóbevétellel adta át a fővárost, és kétszázmilliárdos tartalékot is tudott képezni. Latorcai hozzátette, hogy 2025-re a duplájára emelkedett a főváros helyi iparűzési adóbevétele, növekedett az állami finanszírozás, mégis valamilyen oknál fogva a pénz szőrén-szálán eltűnt.
Latorcai szerint a kormány egyértelmű álláspontja az, hogy a városvezetés alkalmatlansága miatt a budapestiek nem kerülhetnek hátrányba. Ezért is vállalta azt a kabinet, hogy ha szükséges, segít, mert az nem fordulhat elő, hogy a nemzet fővárosában ne legyen például tömegközlekedés. A politikus szerint a fővárosi önkormányzatnak talán az egyetlen komoly feladata a közösségi közlekedés biztosítása, amire egyébként a kormány külön finanszírozást is nyújt, ellentétben más magyar városokkal, akiknek nem ad.
Az államtitkár szerint a kormány kinyilvánította a segítő szándékát. Ezért kérte föl Navracsics Tibor miniszter Domokos Lászlót, az Állami Számvevőszék egykori elnökét, hogy pénzügyi átvilágítási szakértőként tekintse át a fővárosi önkormányzat és cégei gazdálkodását. Ezt követően, a tények birtokában tudjuk meghatározni azt a stratégiát, hogy miként lehet a közszolgáltatásokat, kiemelten a közösségi közlekedést fenntartani és biztosítani a budapestiek számára.
Latorcai úgy véli, hogy a BKV működése nem lehet politikai kérdés. Nem fordulhat elő olyan, hogy a közszolgáltatásokat, jelen esetben a közösségi közlekedést ne biztosítsák. Azt azonban kihangsúlyozta, hogy a BKV működtetése nem a kormány, hanem Budapest megválasztott főpolgármestere és az őt támogató frakciók felelőssége. A kormány csak segíteni tud, de a felelősség a BKV működtetéséért Karácsony Gergelyé.
A politikus nem lát okot arra, hogy augusztus 20-án leállítsák a közösségi közlekedést Budapesten, ugyanis a főpolgármester és a fővárosi önkormányzat tárgyalódelegációja is úgy nyilatkozott, hogy a főváros működése augusztus végéig biztosított. Szerinte ha leáll a közösségi közlekedés, az legfeljebb egy kőkemény politikai akciónak tekinthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.