BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi Lapszemle

Evening Standard



Az az általános vélemény Magyarországról -- olvasható a londoni napilapban --, hogy éppen olyan könnyen mosta le magáról a kommunista gazdasági múltat, ahogy a fürdőzők tisztogatják magukat a híres budapesti termálfürdőkban. Az Európai Bizottság múlt heti országjelentése eddig a legkedvezőbb ítéletet mondta az országról. Sok adat arra utal, hogy Magyarország érett az uniós tagságra. Virágzó piacgazdasága a térségben a legmagasabb, 6 százalék körüli növekedést produkálja, a külföldi tőkebeáramlás változatlanul magas. Budapest körül irodaházak sokasága épül, és a régebbi épületeket a kommunizmus előtti szépségüknek megfelelően renoválják.



A fellendülés jele, hogy megjelent Magyarországon a Phonehouse brit mobiltelefonkészülék-kereskedő is, a Carphone Warehouse vállalkozása a kontinensen. A francia Carrefour áruházi lánc a brit Tesco miatt nem jön Magyarországra, hiszen rövidesen már a 16. Tesco-áruház nyílik. A Spar hálózat is megtelepült az országban. Nemzetközi üzleti körökben úgy vélik, hogy Magyarország a legalkalmasabb jelölt az EU-tagságra. Legalábbis így vélekedik a PricewaterhouseCoopers cég tanulmánya. A reformok jelentette megrázkódtatások után a magyarok a jelek szerint betakarítják a termést.



Vannak azonban aggasztó jelek is. Az infláció még mindig 10 százalék körül alakul. Az OECD is felszólította a magyar kormányt, hogy fékezze meg a kiadásokat. Befektetéseik gyors növelése után a nyugdíj- és befektetési alapok kivonják pénzüket, mivel a Budapesti Értéktőzsde március óta 25 százalékkal zuhant. Aggodalomra ad okot a külföldi ingatlantulajdon korlátozása, ami aligha járul hozzá a nyugati befektetők bizalmához. Jelen van a korrupció is, a média ontja a kenőpénz-elfogadó tisztviselőkről szóló híreket. A közelmúltban Torgyán József agrárminisztert is megvádolták, hogy villája jóval többe kerül bevallott jövedelménél. Bírálói szerint sokkal inkább saját gazdaságának gyarapításával van elfoglalva, mint az elszegényített mezőgazdaság felkészítésével az EU-ra. A Világbank és az EBRD szerint a magyar piacon elköltött jövedelmek 1,8 százaléka megvesztegetési pénz. Ez jóval alacsonyabb ugyan, mint a volt Szovjetunió államaiban vagy a többi kelet-európai országban (Azerbajdzsánban például a mutató 6 százalékos). Ennek ellenére a korrupció árt Magyarország képének. Legalsó szinten a turista is észreveszi, hogy a taxisok, pincérek becsapják, ha nincs kellően informálva. Olyannyira, hogy az amerikai nagykövetség rendszeresen közli az elkerülendő helyek listáját. Az is gondok forrása, hogy az ország vonzza a volt szovjet területekről és a Kínából származó maffiát, amelyek készülnek Magyarország EU-tagságára.



Kommerszant Daily



A Gazprom nyakig süppedt a magyar részvényekbe -- írta keddi kommentárjában a Kommerszant Daily azzal összefüggésben, hogy a BorsodChem követelte az orosz gázóriástól és a vele szövetséges Milford Holdingstól a vegyipari cég részvényeinek kivásárlását. Az orosz gazdasági napilap szerint a BorsodChem részvényesei valószínűleg a piaci árnál sokkal jobb feltételek mellett akarnak megválni papírjaiktól, és erre a magyar törvények szerint van is esélyük, mivel a Gazprom és szövetségesei szakértők szerint a cég részvényeinek csaknem 40 százalékát birtokolják, így nyilvános vásárlási ajánlatot kell tenniük.



A Kommerszant Daily szerint a Gazpromot csak azért érdekli a BorsodChem, mert annak kezében van a TVK részvényeinek 15 százaléka. A moszkvai elképzelések szerint a TVK már része lehetne a Gazpromhoz közel álló Szibur által most szervezett kelet-európai petrolkémiai holdingnak. A Mol Rt. -- amely e tekintetben a Gazprom vetélytársának tekinthető -- ugyanakkor a TVK részvényeinek 32,9 százalékát tudhatja magáénak.



Az orosz lap kiemelte, hogy a Gazprom egyelőre tartózkodik a kialakult helyzet kommentálásától. A Kommerszant Daily azonban úgy véli, hogy a Milford Holdingsnak küldött felszólítás a BorsodChem-részvények kivásárlására válasz lehet arra, amit a Gazprom művelt a TVK-részvényesek közgyűlésén. November elején az orosz cég megakadályozta egy újabb etiléngyár építésére vonatkozó stratégiai döntés elfogadását. A BorsodChem november 24-i rendkívüli közgyűlésén újabb botrány várható: a Gazprom igyekszik majd megtámadni, hogy a BorsodChem a Molnak adta el a TVK részvényeinek 15 százalékát -- írta a Kommerszant Daily.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.