Varga Sándor: Változatlan szabályozók
"Cégünknél nem foglalkoztunk ezzel a kérdéssel, de úgy gondolom, a munkaidő-csökkentésre mostanság nincs lehetőség. Vélhetően hasonló lehet a helyzet a többi Volán-vállalatnál is -- mondta a Hajdú Volán Rt. gazdasági vezérigazgató-helyettese. -- Az uniós csatlakozásra készülve vannak olyan EU-s előírások, melyek teljesítésére fel kell készülnünk, de ezek nem a heti munkaidő hosszára vonatkoznak, hanem arra, hogy a sofőröknek milyen időközönként kell pihenőidőt tartaniuk. Ami a heti munkaidőt illeti, figyelembe kell venni, hogy az uniós országokban más a gazdasági környezet. A Volán-vállalatok helyzete determinált, s egy ilyen módosítás a cégek eredményeinek romlásához vezetne. Más lehet a helyzet egy termelővállalatnál, ahol lehetőség van a termelékenység növelésére. Társaságunknál 1250 ember dolgozik, s a tevékenységből adódóan nem jellemző, hogy vállalkozói, megbízási szerződéssel foglalkoztatnák a munkatársakat. Akadnak olyan tevékenységek -- például védelmi feladatok, telepőrzés --, melyeket külső vállalkozókkal végeztetünk. Adminisztratív feladatokat azonban nem biztos, hogy kifizetődő lenne külsősökre bízni, mivel nálunk bruttó 78 ezer forint az átlagkereset, s a munkaerő-kölcsönzés vélhetően többe kerülne."
Lovkó Csaba: Költségcsökkentés
"Napi rendelésállományunk változó, s ahhoz, hogy kapacitásainkat maradéktalanul kihasználjuk, szükség van arra, hogy a munkatársak napi nyolc órát dolgozzanak -- hangsúlyozta a Zalaco Sütő- és Édesipari Rt. elnök-vezérigazgatója. -- A pékségben a munka dandárja délután és éjszaka van, így a dolgozók keresetében jelentős összeget tesznek ki a műszakpótlékok. Ezért a munkaidő csökkentésével a fizetési borítékok is vékonyodnának, s ennek aligha örülmének a dolgozók. A jellemző egyébként az, hogy annyi a megrendelésünk, hogy gyakorta még túlórázni is kell. A múltbéli árképzésnek köszönhetően a sütőiparban meglehetősen nyomottak az árak, s így minden lehetőséget számba kell vennünk, hogyan lehet csökkenteni költségeinket. Ezért megvizsgáltuk a vállalkozói szerződéssel való foglalkoztatás lehetőségét is. Gondoltunk arra, hogy vállalkozásban pékbrigádokat alkalmazunk egy-egy speciális feladatra, de a termelés biztonsága érdekében végül ezt elvetettük. Vállalkozóként csak üzletkötőket -- ők tartják a boltokkal a kapcsolatot -- foglalkoztatunk, s létszámuk öt fő alatt van."
Neuschl Gyula: Csökkentett munkaidő
"Az idén a MÁV már valamennyi dolgozóját nyolc óránál rövidebb napi munkaidőben foglalkoztatja. A program kidolgozása három évvel ezelőtt kezdődött, s az idén fejeződött be -- mondta a vasúttársaság humánpolitikai főosztályvezetője. -- A szakszervezet kérésére már korábban megvizsgáltuk, hogy milyen lehetőség van erre, majd megkezdődött a megvalósítás. 1999. november elsejétől a mozdonyvezetők napi 7,5 órás, a forgalmi utazók pedig 7,7 órás munkarendben dolgoznak. 2001. január elsejétől pedig az eddig nyolc órában foglalkoztatottak napi munkaideje is 7,8 órára csökkent. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkaidő-csökkentés semmilyen fennakadást nem okozott a vasúttársaságnál, az átállás zökkenőmentes volt. Előzőleg tanulmányoztuk, hogy a környező országokban a vasutasok hetente mennyit dolgoznak, a munkaidő 35--40 óra között mozog, hossza általában az uniós országokban rövidebb."
Bodrogi József: Versenyképesség
"A jelenlegi gazdasági helyzetben nem gondolhatunk arra, hogy cégünknél -- változatlan fizetések mellett -- csökkentsük a napi munkaidőt -- hangsúlyozta a Halaspack Csomagolóanyag Rt. vezérigazgatója. -- A kormány az idei évre 6-7 százalékos inflációt prognosztizált, ugyanakkor a közalkalmazotti szférában, illetve az állami vállalatoknál 11-12 százalékos fizetésemelést irányzott elő. A versenyszférában működő cégek csak úgy tudnak ezzel lépést tartani, ha növelik versenyképességüket, ezért nem tartom reális tervnek a munkaidő-csökkentést. Cégünknél korábban már végrehajtottunk egy profiltisztítást, s így az alaptevékenységünkhöz nem tartozó feladatokat már külső vállalkozások végzik. Társaságunknál is vannak olyan időszakok, amikor több a megrendelés, s több munkáskézre van szükség. Arra törekszünk, hogy a kulcspozíciókon annyi szakember álljon rendelkezésre, hogy két, akár három műszakban is üzemelni tudjunk, s olyankor csak kisegítő dolgozókat kelljen felvennünk. A betanított munkákra általában egy-két hónapra szóló határozott idejű szerződéssel vesszük fel az embereket. Jó kapcsolatunk van a munkaügyi központtal, s a környéken "szájhagyomány" útján is terjed, hogy munkásokat keresünk. A nyári szünidőben pedig egy munkaerő-közvetítő cég segítségével kapunk kisegítőket."
Plachy Péter: Eredményes működés
"Ismert, hogy cégünknél a közelmúltban volt vezetőváltás, s az új menedzsment határozott célja, hogy a társaság eredményesen működjön. Nem hiszem, hogy ebben a helyzetben szóba kerülhet, hogy a 40 órás heti munkaidőt csökkentsük -- mondta a Salgótarjáni Acélárugyár Rt. humánpolitikai osztályvezetője. -- A munka törvénykönyve módosításáról szóló vitát magam is figyelemmel kísérem, a változások a társaság kollektív szerződését is érinthetik. Cégünknél is többször előfordul, hogy nem egyenletes a munkaellátás, s akadnak olyan napok, amikor a dolgozóknak csak néhány órára van munkájuk, természetesen a fizetésüket akkor is megkapják. Ugyanakkor gyakori az is, hogy annyi a megrendelés, hogy túlórázni kell. Nyilvánvaló, hogy ez a helyzet se a dolgozóknak, se a társaságnak nem kedvező. A ksz módosításánál ezt is figyelembe kell majd venni. A munkaerő-kölcsönzéssel eddig nem éltünk a cégnél, bár ilyen jellegű ajánlatokat már kaptunk külső vállalatoktól. Valószínűleg érdemes lesz megvizsgálni, hogy külső dolgozó lízingelése kifizetődő lenne-e a cégnek."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.