Financial Times
"Botrányok fenyegetik Magyarország jó hírét" címmel kommentálja az FKGP körüli ügyeket a brit üzleti napilap. A cikkíró szerint immár nemcsak megmosolyogtató az, ami a párton belül történik. Az utóbbi idők botránysorozata a többi exkommunista országhoz képest érdemtelenül korrupciós hírét kelti Magyarországnak. A párt ügyei azért keltenek akkora figyelmet, mert az FKGP irányít több, az EU és a NATO szempontjából stratégiai fontosságú tárcát. A lap a botrányok között felsorolja Székely Zoltán korrupciós ügyét, a villaépítést, a kht.-k nagyvonalú pénzkifizetéseit, és a nemrég kirobbant kazettaügyet. A botrányok nyomán növekszik a párton belüli elégedetlenség Torgyánnal szemben. A kilépések és kizárások nyomán a kormánytöbbség 4 főre olvadt. Csak a Torgyán-hű emberek, így Szabadi Béla tagadja, hogy rosszul mennének a dolgok. Orbán Viktor kormányfő diszkréten jelezte elhatárolódását azzal, hogy engedte nyilvánosságra hozni a kormánytagok utazásairól szóló KEHI-jelentést. Egyre többen azt várják, hogy Torgyán József hamarosan lemond -- olvasható a cikkben.
Die Tageszeitung
A német zöldek lapja szerint Magyarország sok német szemében Piroschka, a legvidámabb barakk, vagy utóbb a gyorsan fejlődő paprika-Porsche képét idézi fel. Németországban ugyanakkor kevéssé ismert, hogy 1989 óta tart a kultúr- és médiaharc Magyarországon. Az abban rejlő antiszemitizmus kódoltan kerül felszínre. Különösen a liberálisok -- közöttük a sok zsidó entellektüell -- állnak a gyakori, legtöbbször kódolt szitkozódás központjában. A lap kitér Orbán Viktor pozitív megkülönböztetési törekvéseire, amelyekkel a konzervatív médiumokat és újságírokat akarja támogatni. Ezt jelzik a csonka kuratóriumok, a BBC-Deutsche Welle-RFI, vagy Tilos Rádió által beadott rádiófrekvencia-pályázat elutasítása, miközben zöld utat kapott egy jobboldali radikális adó, meg a politikus pályázók. Jobboldali radikális gondolatoknak a közszolgálati rádióban és tévében, valamint a kormányközeli sajtóban alig vannak határai. A retorika kísértetiesen emlékeztet a húszas, harmincas évekéhez, szítja azt a félelmet, miszerint idegen hatalmak próbálnák a magyar kultúrát és ezáltal a magyarokat stílusban és gondolkodásban a maguk képére formálni. Az, hogy idáig fajulhatott a hangulat, nagymértékben az európai integráció eddigi folyamatával is összefügg. Ezt ugyanis eddig főként a piac határozta meg, ami Magyarországot gazdasági faktorrá degradálta. Ugyanakkor nagymértékben figyelmen kívül maradtak a civil társadalom felépítéséhez szükséges kulturális beruházások. Még a Magyarországon legerősebben képviselt német gazdaság sem igen tekinti magáénak a problémát, holott ő -- mint ilyen -- a globalizáció elleni kritika elsődleges címzettje. Ki törődik Essenben vagy Hamburgban azzal, hogy itt mi történik, őket ugyanis csak a nyereség érdekli -- mondják Magyarországon. Néhány más kritikai megjegyzéstől eltekintve mindenki kívülről szemléli az ügyet, és Magyarország rendszeres kitűnőt kap az integrációval kapcsolatban. A német hírközlés is kritikátlanul pozitívan viszonyul Magyarországhoz, ami a magyar nacionalizmus veszélyének lekicsinyléséhez és a népnemzeti rész elhallgatásához vezet -- állapítja meg a Die Tageszeitung cikke.
Frankfurter Rundschau
A magyar belpolitikai helyzetet, a koalíción belüli viszonyokat elemzi szerdán a német szociáldemokratákhoz közel álló országos napilap. A bécsi tudósító szerint bő egy esztendővel a következő parlamenti választások előtt csikorog a konzervatív hárompárti koalíció gépezete Magyarországon. "A kisebbik koalíciós partner FKGP-nél bekövetkezett botrányok sorozata a bukás peremére sodorta Orbán Viktor miniszterelnök kormányzati szövetségét" -- áll az írásban. Ennek alátámasztására idézi Kövér László Fidesz-elnök kijelentését, amely szerint "a kisgazdapárt nehézségeket okoz a koalíciónak".
A német tudósító meglátása szerint "Torgyán József FKGP-elnök machinációi következtében a konzervatív kormány jelentős bizalomveszteséget szenvedett el a lakosság körében. Miközben a gazdaság átlagon felüli növekedést produkálva dolgozza le az EU-val szembeni lemaradást, Torgyán agrárminiszterként bírálatot kapott Brüsszeltől".
A Frankfurter Rundschau beszámolója ehhez hozzáteszi: Magyarországon is egyre többen hozzá nem értést vetnek a szemére Torgyánnak, aki gyakori külföldi utazásai miatt többnyire távollétével tűnik ki. A lap idézte a számvevőszék megállapítását, amely szerint 1999-ben az agrártárca utazási költségei meghaladták a külügyminisztériuméit.
A lap szerint a koalíció tekintélyére még rosszabb fényt vet az a "botrányszag, amely 1998-as miniszteri kinevezése óta körülveszi Torgyánt". Az FR emlékeztet a Népszava által közölt "megdönthetetlen bizonyítékokra", amelyek a mezőgazdasági miniszter fiának megvesztegethetőségét igazolják, valamint arra a körülményre, hogy az idősebb Torgyán "nemigen tudja megmagyarázni annak a mintegy egymillió márkának az eredetét, amelyből luxusvillát építtetett magának az előkelő Rózsadombon".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.