Financial Times
A lap értesülése szerint a Budapesti Értéktőzsdén tapasztalható likviditáshiány miatt egyes vállalatok a BÉT-ről való kivonulást fontolgatják. A brit üzleti körök lapja emlékeztet arra, hogy 1996--98 között a BÉT az egyik legpezsgőbb és legjobban irányított értékpapírpiac volt a reformországok tőzsdéi között. Ám ez év januárjában a részvényforgalom naponta átlagosan 22 millió dollár volt, a tavaly januárinak a fele. A befektetők lanyha érdeklődése miatt a legtöbb részvény alulértékelt. Miközben alig hallani új vállalatok bevezetéséről, a befektetési bankárok vállalati kivonulásokról suttognak. Egyes nagyvállalatoknak elegük van e kicsiny piacból. Kivonulhatnak és megjelenhetnek a Nasdaqon, Londonban vagy a frankfurti tőzsdén -- idézte a lap az egyik budapesti befektetési alap menedzserét.
A BÉT likviditáshiányának okait a cikkíró külső és belső tényezőkkel magyarázza. Az ázsiai és az orosz pénzügyi válság valamennyi feltörekvő piacot érintette, és Budapest képtelen volt versenyezni a Nasdaq látványos hozamaival 1999-ben -- írja.
A belföldi környezet kapcsán rámutatott arra, hogy a befektetők elégedetlenek a hatalmon lévő jobbközép kormánykoalícióval. 1998 óta a kormány féken tartja a hazai nyugdíjalapok növekedését, és ezáltal a hosszú távú befektetések számára elérhető jövőbeli tőkét. Beavatkozott az ármegállapításba a hatóságilag szabályozott üzletágakban, nevezetesen a gáz- és az áramszolgáltatásba és a gyógyszer-kereskedelembe. A kormány arra hivatkozik, hogy az infláció korlátozása és az alacsony jövedelmű családok védelme érdekében szükség van az árszabályozásra.
Az alacsony részvényárak vonzzák a ragadozókat, nevezetesen a homályos hátterű orosz befektetői csoportokat, és ez még jobban megrendítette a bizalmat Budapesten. Bár az érintettek az ellenkezőjét bizonygatják, a befektetők és a piaci felügyelet hiszi, hogy orosz érdekcsoportok szerezték meg a múlt hónapban az ellenőrzést a legnagyobb magyar vegyipari vállalat, a BorsodChem felett anélkül, hogy nyilvános vételi ajánlatot tettek volna a cégre. Egy londoni központú befektetési alap 230 millió dollárral és tízéves budapesti tapasztalattal a háta mögött a BÉT-hez írt levelében közölte, hogy a BorsodChem-ügy miatt Magyarországot "nem elsőbbséget élvező" országnak minősíti.
A magyar kormány azzal érvel, hogy dolgozik a vállalatfelvásárlások szabályozásán, és Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozza, bátorítani kívánja az új bevezetéseket a BÉT-en. A szabályozás reformját azonban túlságosan későinek és túl csekélynek ítélik meg a befektetők -- írta a brit üzleti körök lapja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.