BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyógyszer vagy halál

Az egészség pénz, tartja a népi bölcsesség, de fordítva is igaz. Ahol pénz van, ott több az egészséges ember. A számok kegyetlen nyelvére fordítva ez azt jelenti, hogy a fejlett világ fogyasztja el az orvosságok 80 százalékát, s a szegény és számos fertőzéssel sújtott országoknak pedig a világ gyógyszerkincsének csupán az ötöde jut.

Segíts magadon, az Isten is megsegít --, gondolhatta Dél-Afrika kormánya, amikor először az AIDS-betegség tagadásával, később kénytelen kelletlen, de pénz híján a népességét tizedelő AIDS ellen az olcsón importált, de nem "jogtiszta" medicinákkal próbált védekezni. Tette ezt azért is, mert már gazdasága fennmaradását veszélyezteti a halálos AIDS-vírus.
De ráfizetett. A dél-afrikai gyógyszergyártók szövetsége pert zúdított a nyakába az olcsó importgyógyszer miatt. Kimenetele nem tudható, a tárgyalást a bírák tegnap egy hónapra elnapolták, az azonban biztos, a drámai HIV-fertőzésen a bíráskodás nem, legfeljebb a jó gyógyszer segíthet.
De hát miből fizetne Pretoria, hiszen egyetlen AIDS-beteg hatásos gyógyszere évi 10-15 ezer USA dollárba kerül, s neki évente 3 dollár az egy lakosra jutó nemzeti jövedelme. Nem sokra menne azzal sem, ha a gyártók engedményeket adnának a drága gyógyszerekre, a félár is magas a soványka pénztárcához képest.
Nem lehetett túl nagy a csábítás, amikor ázsiai üzletemberek jelentek meg olcsó készítményeikkel a fekete kontinensen. Az orvosság legfeljebb segít, annak hiánya a biztos halál -- gondolhatta a fertőzött kontinens kormánya. Ezért még az sem kizárt, hogy törvényt hoz olyan olcsó gyógyszerek importjára, vagy hazai előállítására, amelyet engedély nélkül gyártanak. Mögötte áll a beteg, mindenre elszánt tömeg, s még az érintett országok és multinacionális cégek is csöndben maradnak.
A humanitárius szempontok mellett kemény piaci érdekekről, tudományos eredményekről is szól ez a történet. Nemrég mondta az egyik nagy világcég vezetője, hogy 600 millió--1 milliárd dollárba kerül és körülbelül 15 évi kemény munkát igényel, amíg egy molekulából forgalmazható orvosság lesz. Felfoghatatlan összeg ez, mérni tán a mind gyakrabban fuzionáló, amúgy tőkeerősnek vélt gyógyszervállalatokon lehet. Akik a kényszer okán egyesítik anyagi és szellemi erejüket az innovatív készítmények kifejlesztése érdekében. De az Ázsiából jövők sem lehetnek szentek, őket is bizonyára a profitszerzés motiválja. Akik egyébként pár éve kicsiny hazánkban is megjelentek olcsó, generikus készítményeik kínálatával. Csakhogy a magyar gyógyszerhatóságok már közel negyed évszázada csatlakoztak a nemzetközi gyógyszergyártás és -forgalmazás szabályaihoz, amelyek szigorú gyártást, a cég minősítését, nem utolsó sorban pedig kemény szabadalmi előírásokat tartalmaznak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.