Hamar eljön az első vizsga a január 1-jén kezdődő cseh féléves soros EU-elnökség számára, talán hamarabb is, mint egy-két hete látszott. Immár világos ugyanis, hogy Prága vezetésével kellene egységes európai álláspontot kialakítani a guantánamói börtön bezárása után onnan kikerülő 250 fogoly esetleges befogadásával kapcsolatban. Aligha tenne jót az EU külpolitikai cselekvőképességének, ha nem sikerülne összehangolni az egyes tagállami reakciókat.
Márpedig most ez tűnik valószínűbbnek. Franciaország ugyan konzultációra szólította fel a tagállamokat az ügyben, de ennek nem látszik a foganatja. A Pentagon szóvivője megdicsérte Portugáliát és Németországot, amiért az ottani kormányok jelezték, hajlandók néhány guantánamói fogoly befogadására. A Washington Post úgy tudja, féltucatnyi európai állam hajlik erre, Hollandia és Svédország viszont nyilvánosan és kategorikusan elutasította ennek a lehetőségét.
Magyarország (szokás szerint) hallgat, s ez most jobb is. Nem lenne értelme felesleges nyilatkozatokkal tovább nehezíteni a leendő cseh elnökség egyébként sem könnyű dolgát. Karel Schwarzenberg, a prágai kormány külügyminisztere a tanácsi elnöki székből január első napjaiban talán még hivatkozhat arra, hogy csak Barack Obama január 20-i beiktatása után kell az EU-nak állást foglalnia. De azt a súlyos hibát aligha követi el, hogy nem kezdi el azonnal az egyeztetéseket az ügyben. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.