A német DAX index július 29-én még a megnyugtató 7 150 pont közelében zárt, igaz, napközben már akkor is sérült a fontos támaszt nyújtó 200 napos mozgóátlag.
A német DAX index július 29-én még a megnyugtató 7 150 pont közelében zárt, igaz, napközben már akkor is sérült a fontos támaszt nyújtó 200 napos mozgóátlag.
Ma a német irányadó tőzsdeindexe 6 200 pont alatt is megfordult, amely közel 1 000 pontos zuhanást jelent, jelenleg 6 250 pont felett áll, amely 12,5 százalékos esésnek felel meg ebben a hónapban. Az index 2010 októberében kialakult mélypontjára esett.
A Dow Jones ipari index szerdára az elmúlt kilenc kereskedési napból 8 napon zuhant, majdnem megdöntve egy több mint 30 éves negatív rekordot. (Szerdán vége szakadt a nyolc napja tartó csökkenő sorozatnak.) „1978-ban volt a leghosszabb negatív széria, amikor is kilenc napon keresztül folyamatosan estek az indexek” – írta elemzésében a Tradenet Global.
A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe is hanyatlik: 2009 szeptembere óta nem látott mélységekben járt a BUX. Az index már júliusra elveszített szinte teljes idei előnyét, azonban innen lefelé vezetett az út: a július végi 2 1600 pontról 1 9117 pontra zuhant mintegy 5 kereskedési nap leforgása alatt, amely 11 százalékos esésnek felelt meg.
Jelenleg 19 400 -19 500 pont körül jár a BÉT vezető indexe, amely 9-10 százalékos hanyatlást jelent ebben a hónapban. Csak pénteken a BUX 2,7 százalékos esést mutat.A nemzetközi hangulat romlása és a részvénypiacok mélyrepülése több tényezőre vezethető vissza.
- A piac egyre jobban tart attól, hogy az Egyesült Államok gazdasági növekedése lassul, egyesek egy újabb recesszió bekövetkezését sem zárnak ki. Az USA-ból folyamatosan érzetnek a negatív makrogazdasági adatok, a legjobbak is éppen csak megfelelnek a várakozásoknak.
- A vezető amerikai tőzsdei indexekben elveszett a fontos támaszt nyújtó 200 napos mozgóátlag, amely korábban megvédte az indexeket a további eséstől. Több elemző úgy látja, hogy e szint törése trendfordulót jelezhet, jelenleg az emelkedő trend végét.
- Az USA elveszítheti „AAA”, vagyis a legjobb adósminősítését a hitelminősítőknél.
- Az európai adósságválság fertőz: az olasz és spanyol kötvényhozamok 6,2-6,3 százalék fölé kerültek, vagyis a piac egyre kevésbé hisz abban, hogy fenntartható az országok államadóssága.
- Amennyiben az említett európai országok 10 éves állampapírjainak hozama 7 százalék környezetébe kerül, akkor (az ír és portugál példa alapján) nem fogják tudni finanszírozni adósságukat a nemzetközi piacokról.
- Aggasztó, hogy Itália és Spanyolország megmentésére nem lenne pénze az EU-nak, és egyre nagyobb a valószínűsége, hogy az országok refinanszírozása nem lesz zökkenőmentes.
- Az EU vezetői nem mutatnak konszenzusos álláspontot és egyértelmű hajlandóságot az Európai Pénzügyi stabilitási Eszköz (EFSF) hitelkeretének emelésére. Ennek keretében be lehetne avatkozni a másodlagos kötvénypiacok, ha az országok kötvényhozamai drasztikusan emelkednének.
- Az EKB tegnapi kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta a kamatszintet 1,5 százalékon, likviditásfokozó intézkedéseket jelentett be, azonban nem adott egyértelmű indikációt a piaci szereplőknek, hogy vesz-e olasz és spanyol kötvényeket.
A válsághangulatot sajnos jól jelzi az is, hogy az irányadó Stoxx Europe 600 index legnagyobb heti veszteségét készül elkönyvelni 2008 óta.