BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Balogh László: a versenyképesség javítása érdekében szakképzési javaslatok is vannak a kormány asztalán

Az építőipart is segíteni fogják a kormány versenyképességet javító intézkedései – mondta Balogh László, a gazdasági tárca helyettes államtitkára a Világgazdaság Kijön-e a matek? Ingatlanpiaci egyszeregy című konferenciáján.

Tavaly két és félszeresére emelkedett a kiadott építési engedélyek száma, ezt a lendületet a kormány fenn akarja tartani – hangsúlyozta Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság Kijön-e a matek? Ingatlanpiaci egyszeregy című konferenciáján.

E célhoz meg is vannak az eszközei: a magyar ingatlanpiac pozitív változása többek közt a foglalkoztatási helyzet javulásához és a családi otthonteremtési program bevezetéséhez köthető, de nem elhanyagolható tényező az alacsony kamatkörnyezet sem. A válság mélypontján a háztartások nagy része eladósodott állapotban volt, amely jelentősen csökkent az évek során. Megkezdődött a lakáshitelezési folyamatok felgyorsulása, s a reálbérek emelkedése megteremti a lakásépítés iránti keresletet.

A családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) keretében a használt lakások vannak többségben, de már 30 százalékon áll az új lakások építése vagy vásárlása is, és ez az arány tovább nőhet. „Harmincezer CSOK-os volt, aki le is szerződött, több mint 34 ezer esetben történt befogadás, a befogadott kérelmek alapján 104 milliárd forint az, ami a CSOK-ra előirányzott, a szerződéskötések összege pedig súrolta a 90 milliárd forintot” – emelte ki Balogh. Hozzátette: a háztartásoknak nyújtott lakáscélú hitelek 2013 óta növekednek, s további növekedést prognosztizálnak. Tavaly 468 milliárd forintnyi lakáscélú hitelt vettek fel, és a hitelfelvételi kedv nem lanyhul.

Balogh László elmondta, a Nemzeti Versenyképességi Tanács néhány hónapja jött létre a kormányzat döntése alapján azzal a céllal, hogy az üzleti élet képviselői tanácsokat, javaslatokat készítsenek elő a kabinet számára. Két javaslat már a kormány előtt van: az egyik, hogy a közműszolgáltatóknál az eljárási határidőket lényegesen lerövidítsék. A másik a földhivatali digitalizált térképek és adatok ingyenessé tétele, ezek az építőipar számára nagyon fontosak; de szakképzéssel összefüggő javaslatok is vannak a kormány asztalán. Az NGM-ben egy olyan jelentés előkészítése zajlik, amely stratégiai célokat fogalmaz meg, ebben a szektor szereplői is segítenek.

A helyettes államtitkár arról is beszélt, hogy a versenyképesség terén a digitalizációnak nagy szerepe lehet. Egy sor vállalkozás lépett már rá erre az útra, ám a digitalizáció nagy kihívás Magyarországon és globálisan egyaránt. Minderre külön stratégiája van a kormánynak. A szabványokhoz való könnyű hozzáférésnek pedig az a célja, hogy az építési beruházások és vállalkozások munkája is felgyorsuljon. Olyan javaslatokat is megfogalmaznak, amelyek segítséget jelenthetnek a versenyképesség és az építőipar további javulásában. Balogh László kiemelte: az állami beruházások még nagyobb lendületet adhatnak a növekedésnek, az EU-pénzek tekintetében a térség országai közül a legjobban hazánk teljesített.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.