BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magas a magyarok megtakarítási hajlandósága

A világgazdasági válság után 10 százalék fölé emelkedett Magyarországon a megtakarítási ráta – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből. A 2017-es konvergenciaprogram szerint ennek egyik fő mozgatóereje az óvatossági motívumok kialakulása volt. Ennek hátterében az állt, hogy a törlesztőrészletek drasztikus növekedésének következtében a nem teljesítő hitelek aránya is jelentősen nőtt, miközben a munkanélküliségi ráta is számottevően, 10 százalék fölé emelkedett a recesszió következtében. Bizonytalanná váltak a lakosság jövedelmi körülményei és kilátásai, ennek következtében pótlólagos megtakarításokat halmoztak fel elővigyázatossági célzattal. A háztartások viselkedését ezzel párhuzamosan a fogyasztás elhúzódó visszaesése jellemezte – írta a gazdasági tárca.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyik elemzése szerint 2010 óta mintegy 16 ezermilliárd forinttal emelkedett a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona, ami 2016 első fél évének végére így elérte a GDP közel 100 százalékát. A háztartások vagyonának emelkedéséhez a válság utáni megváltozott megtakarítási viselkedés – a lakossági hitelfelvétel visszaesése, majd a pénzügyi eszközök felhalmozásának bővülése – és átértékelődési hatások egyaránt hozzájárultak, illetve a vagyon összetétele is nagymértékű átalakuláson ment keresztül. A mérséklődő hozamkörnyezet és a kormányzati intézkedések (például: adórendszer átalakítása, belső finanszírozás előtérbe kerülése) hatására a lakosság pénzügyi eszközállományában jelentős átrendeződés történt: a bankbetétek leépítése mellett emelkedett a lakossági értékpapírok és a likvid megtakarítási formák népszerűsége.

A 2016-os adatok alapján a megtakarítási ráta 9 százalék alá csökkent hazánkban, ami több tényező együttes hatásának eredménye – írta a gazdasági tárca. Az óvatossági motívumok enyhülésére utal, hogy a bizonytalanság különböző formái jelentősen mérséklődtek a közelmúltban: a munkanélküliségi ráta 2016 negyedik negyedévére 4,4 százalékra csökkent, illetve a jövedelmek tartósan és dinamikusan bővülnek. Az utóbbihoz a hatéves bérmegállapodás is nagyban hozzájárul, hiszen ez a hosszú távú várakozásoka t is alakítja. Fontos jellemző a konvergenciaprogram szerint, hogy a bérmegállapodás legnagyobb mértékben az alacsonyabb jövedelműek helyzetét javítja, akik a jövedelmük nagyobb hányadát fordítják fogyasztásra. A devizahitelek konverziója és a fogyasztói bizalom erősödése szintén hozzájárul az óvatossági motívumok oldódásához.

Előretekintve a megtakarítási ráta további mérséklődése várható a gazdasági tárca szerint, amit több tényező is alátámaszt. A hazai folyamatokat tekintve kiemelendő többek között a reálkamatok alacsony szintje, a hitelfelvételi korlátok enyhülése, valamint a kedvező konjunkturális kilátások, illetve a lakásberuházások élénkítését eredményező CSOK-támogatások. Nemzetközi összehasonlításban fontos megemlíteni, hogy mind a régióban, mind a fejlett uniós tagállamokban sokkal alacsonyabb, tipikusan 3-4 százalék körüli megtakarítási rátát regisztráltak a közelmúltban. Következésképp a magyar háztartásoknak – fenntartva pénzügyi vagyonuk gyarapodását – még jelentős mozgásterük van a megtakarítási ráta mérséklésére a konvergenciaprogram szerint, ami a fogyasztás gyorsulásának irányába hat. Ez utóbbin belül elsősorban a tartós jellegű fogyasztási és beruházási célú kiadások jelentős emelkedése várható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.