Az euróövezetben szinten maradt, 4 százalékot tett ki a lakásár-emelkedés mértéke 2017 első negyedévében a tavalyi évkezdethez képest – derül ki az Eurostat tegnap közzétett jelentéséből. Eszerint Magyarországon egy év alatt 8 százalékra csökkent a drágulás volumene, ami a 2016 első negyedévében jegyzett 12,7 százalékos árnövekedéshez képest már számottevő és folyamatos lassulást jelez. Ennek ellenére még így is az Európai Unió átlagának dupláját teszi ki, a hatodik legnagyobb értéknek számít. A legnagyobb áremelkedést ismét Csehország piaca produkálta 12,8 százalékkal, a szomszédos országok közül azonban a többiek átlaga jócskán elmarad a magyarétól. Sőt, Horvátországban az utóbbi év 1 százalék körüli emelkedést, azaz stagnálást jelző trendje most már mínuszba váltott, s 0,4 százalékos árcsökkenést mutat. Olaszországban viszont enyhült az áresés, a korábbi negyedévek 0,3–1 százalék közötti mínuszaihoz képest az idei első negyedév –0,1 százalékos árváltozása akár már trendfordulót is jelezhet. Nemrég Cipruson történt meg, hogy egy éven belül –1,4 százalékról +4,1 százalékra váltottak a lakásárak.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az Eurostat adatsoráról kifejtette: az áremelkedés lassulását mutatja az is, hogy a tavalyi év végéhez képest csupán 1,9 százalékkal nőttek a lakásárak Magyarországon az idei első negyedévben. Ez már csak a kilencedik legnagyobb drágulás az EU-ban háromhavi szinten. Egy évvel ezelőtt ugyanez az érték még 3,2 százalék volt, ami az Európai Unióban a harmadik legnagyobbnak számított.
Továbbra is élénk a magyar lakáspiac, de a kereslet az olcsóbb lakások, például a panelek felé mozdult el. További árulkodó jel, hogy bár a magánszemélyek 7 százalékkal kevesebb lakást hirdettek meg eladásra az idén a tavalyi év azonos időszakához képest, az Ingatlan.com adatai szerint a hirdetésállomány mégsem csökkent, ami azt jelzi, hogy lassabban kelnek el az ingatlanok – fogalmazott a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.