Továbbra is viszik a használt személyautókat
Július végéig már közel 86 600 külföldről származó használt személyautó kapott magyar okmányokat, ez a szám 6,3 százalékkal magasabb a tavalyi év első hét hónapjában mért 84 400-as értéknél. Az utolsó három hónapban a bővülés éves összehasonlításban ismét két számjegyűre váltott, 11 százalék felett alakult. Amennyiben ez az újabb lendület az év végéig kitart, az idei használtautó-import mértéke akár a 153 ezer darabot is elérheti – mondta Fodor László, a Használtautó.hu értékesítési vezetője. (Mindeközben az új autók eladása is töretlenül nő, idén meghaladhatja a százezret.)
Hat év alatt csaknem megötszöröződött az évente behozott személygépkocsi-mennyiség. A behozott autók összetétele időközben jelentősen megváltozott: míg 2011-ben a presztízsmárkákat jelentő Audi–BMW–Mercedes hármas közel 26 százalékát tette ki a behozatalnak, idén ez az arány már 20 százalék alá esett, miközben a nagyobb autók kárára nőtt az alsó középkategóriás modellek részesedése.
A használtautó-import felfutásának számos negatív következménye van. A túlnyomórészt a nyugat-európai országokból származó használt autóknak mindössze húsz százaléka öt évnél fiatalabb, miközben 62 százalékuk legalább tízéves. Átlagéletkoruk így tizenegy esztendő, vagyis érdemben nem fiatalítják az átlagosan tizennégy éves hazai személygépkocsi-állományt.
További probléma, hogy a külföldi autók többségénél jóval nehezebb utánajárni az előéletnek, ami nagymértékben növeli az esélyét, hogy egy-egy utólag felfedezett komoly meghibásodás jelentős javítási összeggel toldja meg a vételárat – teszi hozzá a Használtautó.hu szakértője.


