BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig maradt már font a portfóliókban

Ingadozik a font az euróval szemben, a kurzust alapvetően a Brexit-tárgyalások alakulása befolyásolja. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a magas brit infláció is gyengíti a devizát.

Enyhén ingadozott a font az elmúlt három hónapban: a keresztárfolyam az 1,11–1,14-os szintek között oldalazik. A kurzus mozgását alapvetően a Brexit-tárgyalásokról érkező hírek határozták meg. Ha közeledik a brit kormány és az Európai Bizottság álláspontja, erősödik a deviza, ha a tárgyalások megrekedéséről érkezik információ, akkor gyengülni kezd, ám a fenti sávból nem mozdult ki. A dollárral szemben az 1,3–1,36-os sávban mozgott a brit deviza az elmúlt 3 hónapban. A magyar devizával szemben erősödik a jegyzés, tegnap 357,6 forintot kellett adni egy fontért, de ez a forint gyengülésének tudható be.

Rövid távon mindenképp a Brexit-hírfolyam határozza meg a font mozgását – mondta a Világgazdaság kérdésére Móró Tamás. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája szerint, amíg a felek nehezen haladnak a tárgyalásokkal, volatilis marad a font. Hozzátette: a végszámla kérdésében közelednek az álláspontok, de a legfontosabb mára az ír határ kérdése lett, amely rendkívül nehezen feloldható probléma. A brit kormány gyakorlatilag nem tudja arcvesztés nélkül megoldani a helyzetet, ami rossz hír a font mozgására nézve – közölte.

Az elemző elmondta ugyanakkor, hogy a font elég alulsúlyozottá vált a portfóliókban, a befektetők már korábban kimenekültek a brit eszközökből. Ez az erősödés felé terelheti a fontot, mivel a kereskedők a jövőben már kevesebb devizát tudnak eladni a piacon. A technikai kép alapján az erősödés irányába látszik a kisebb ellenállás: ha a jegyzés az euróval szemben áttöri az 1,14-os keresztárfolyamot, akkor 1,16-ig emelkedhet – vélte az elemző, ám hozzátette, a politikai hírek hangsúlyosabbak a deviza mozgásakor. Közölte: a font hozzátapadt a mostani sávjához, nehezen fog kimozdulni belőle. Móró Tamás ismertette, hogy a magas brit infláció miatt csökkennek a reáljövedelmek a szigetországban, így szűkül a fogyasztás is, ami a csökkenő importon keresztül gyengítheti a fontot. A Bank of England, ha zavarná a deviza gyengülése, kamatemeléssel reagálhat, de nem biztos, hogy egy gyengén növekvő gazdaságban érdemes a novemberi szigorítás után ismét kamatot emelni – szögezte le.

Fontgyengülésre lehet számítani, kisebb csoda kellene, hogy a tárgyaló felek rövid távon megegyezzenek – mondta lapunknak Varga Zoltán. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint is a Brexit-hírek határozzák meg rövid távon a kurzust. A szakértő szerint a brit gazdaság nincs olyan rossz állapotban, amilyenre sokan számítottak a Brexit-szavazás idején. A legnagyobb problémának Varga is a reálbérek csökkenését látja, a fogyasztás visszaesése gyengíti a brit devizát. A jegybank agresszív kamatemeléssel válaszolhatna, de ehhez nincsenek meg a szükséges feltételek. Az is segítené a fontot az euróval szemben, ha az Európai Központi Bank (EKB) bejelentené, hogy jövő szeptember után is folytatja a kötvényvásárlási programot, vagy ha 2019 utánra tolná ki a kamatemeléseket – vélte. Az EKB lazítása ugyanis gyengítené az eurót, tehát erősödhetne vele szemben a font. Varga Zoltán azonban nem számít rá, hogy a jegyzés elhagyná a mostani sávját, az árfolyam technikai képe alapján jövő tavaszig ezen a szinten lesz. Ha kimozdul, nagy eséllyel lefelé indul, kis esély van a fonterősödésre, ha felfelé hagyja el a sávot a keresztárfolyam, akkor 3-4 százalékot erősödhetne.

A Brexit-tárgyalások alakulásán múlik,

mennyit kérnek a brit pénzváltók az euróért

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.