Milliárdos üzlet Magyarországon, hogy a kórházak olcsó távol-keleti hasi törlőt rendelnek a hazai gyártók termékei helyett. A gyengébb minőségű, ömlesztett csomagolású, egyes esetekben a betegbiztonságot is veszélyeztető hasi törlő ára ötöde a hazainak – mondta a Világgazdaságnak Nagy Antal, a Dispomedicor Zrt. elnök-vezérigazgatója –, egy minőségi európai alapanyagból készült hasi törlő darabja 150 forint, a távol-keletié csak 25-30 forint. Az Ázsiából érkező hasi törlők egy része mikrobiológiailag szennyezett lehet, előfordulhat, hogy nem sterilizálható, probléma lehet a nedvszívó képességével is, ezért kockázatos ilyen törlőket használni a műtőkben – tette hozzá.
Több mint 1800 vállalkozás gyárt orvosi eszközöket, berendezéseket Magyarországon, 200 gyártó adja az iparági termelés volumenének legnagyobb részét. Az utóbbi években több jelentős piaci szereplő, például a rugalmas pólyákat gyártó Szalag és Zsinórgyár Zrt., az Amido Mátra Kötszergyártó és Kereskedelmi Kft. és a gyáli Mátraplast Kft. is megszűnt. Az utóbbi adószámát februárban törölték, de felszámolás alatt áll a hajdúböszörményi Mediprodukt Trade Kft. is – derül ki az Opten adatbázisából. A megszűnt cégek egyebek között kötszert, orvosi eszközöket, fecskendőket gyártottak.
A kórházak műtéti készletpiaca becslések szerint 10-12 milliárd forintot tesz ki évente, ebből négy-ötmilliárd forint a távol-keleti importőrökhöz kerül. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára lapunknak elmondta: nyitva van a kapu, mivel a közbeszerzésekben elsődleges szempont az alacsony ár, ráadásul a kórházi személyzet leterheltsége és a laborháttér hiánya miatt a szükséges ellenőrzéseket is alig végzik el. A szakmára vár a mechanizmus kidolgozása, hogy a magyar piacra kerülő termékek kontrollálhatók és összehasonlíthatók legyenek. Az egészségügyi ellátórendszer eszközellátottsága jó, de évente 40-50 milliárd forint így is hiányzik a kórházak dologi kiadásaiból. Minőségi betegellátást pedig csak minőségi termékekkel lehet elérni. A minőségi termék óhatatlanul drágább lesz, azt pedig, hogy mit tekintenek minőségnek, kontrollálni kell.
Az egészségügyi ellátás következtében kialakuló, úgynevezett nozokomiális fertőzések 24 százaléka a sebészeteken keletkezik – mondta Szilágyi Emese, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kórházhigiénés osztályának vezetője az IME infekciókontrollról szervezett országos konferenciáján. Magyarországon tavaly 22 ezer műtéti sebfertőzést regisztráltak. A kórházi költségek emiatt jelentős mértékben emelkednek: a sebfertőzéses beteg ellátása átlagosan kétszer annyiba kerül, mint a fertőzésmentes pácienseké. Infekciókontrollal viszont a sebfertőzések legalább 30 százaléka megelőzhető lenne. Példaként említette, hogy tavaly nőtt a vastagbélműtétekkel összefüggésbe hozható fertőzések száma. A csont- és térdprotézisműtétek, valamint a csigolyalemez-beavatkozások során kialakuló fertőzések hazai előfordulása pedig meghaladja az EU-átlagot. Tavaly novemberben jelent meg az Egészségügyi Világszervezet új irányelve a műtéti sebfertőzések megelőzéséről, ennek magyarországi adaptálása 2018-ban várható.
Az Ázsiából érkező hasi törlők egy része mikrobiológiailag szennyezett lehet
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.