BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hálás lehet a világ Donald Trumpnak

Felfelé javította a világgazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó becslését a Nemzetközi Valutaalap – nagyrészt az amerikai adócsökkentésnek köszönhetően.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn Davosban, a Világgazdasági Fórumon tette közzé a Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című kiadvány soros frissítését, amely csak a vezető térségekkel és nagyhatalmakkal foglalkozik. A dokumentum szerint hét éve nem látott mértékben gyorsul a világgazdaság növekedése, tavaly 120 országban tapasztaltak bővülést.

A valutaalap elemzői úgy vélik, hogy a nagyarányú amerikai adócsökkentés lendületet ad a befektetéseknek a világ legnagyobb gazdaságában, és segít majd az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereinek is; a jelentés a globális kilátások növekedésének majdnem a felét a decemberben elfogadott és idén életbe lépő törvényből eredezteti. Az adócsökkentés hatása 2020-ig pozitív lesz, de aztán fokozatosan elhalványul, így a növekedés 2022 után várhatóan lelassul, emelkedik az Egyesült Államok költségvetési hiánya, erősödni fog a dollár – idézte a Reuters Maurice Obstfeldet, az IMF vezető közgazdászát. Rossz hír azonban Donald Trump elnök számára, hogy az 505 milliárdos amerikai külkereskedelmi hiány tovább nő majd, mert az erős kereslet hajtani fogja az importot, a meglóduló infláció pedig arra kényszerítheti a Fedet, hogy a vártnál gyorsabb ütemben emelje az alapkamatot. Ez világszerte a pénzügyi feltételek szigorodásához vezethet, és csapást mérhet a súlyosan eladósodott gazdaságokra – figyelmeztet a jelentés.

Az eurózóna, elsősorban Németország, Olaszország és Hollandia növekedési kilátásait is javította az IMF. Spanyolországét viszont 0,1 százalékponttal rontotta, arra hivatkozva, hogy a politikai bizonytalanság várhatóan negatív hatással lesz az üzleti bizalomra és a keresletre. A politikai bizonytalanság miatt csökkentették Dél-Afrika növekedési kilátásait is, míg Latin-Amerikát Venezuela gazdasági összeomlása húzza vissza annak ellenére, hogy Brazília és Mexikó aktivitása növekszik.

Az IMF úgy értékeli, hogy rövid távon a kedvező és a kedvezőtlen hatások nagyjából kiegyenlítik egymást. A globális gazdaság élénkül, gyorsul az infláció, amit ellensúlyoz, hogy a központi bankok fokozatosan emelik az alapkamatot, ami visszafogja a gazdaságot a túlhevüléstől. Ez utóbbi mellett veszélyt jelent a világgazdaságra a protekcionizmus, a geopolitikai feszültségek és az extrém időjárás is – figyelmeztetnek a szerzők. A vezető politikusok azonban nem dőlhetnek elégedetten hátra – hangsúlyozta davosi sajtótájékoztatóján Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója. „A globális növekedés 2016 óta gyorsul, és minden jel arra mutat, hogy ez a tendencia idén és jövőre is folytatódik majd. Aggasztóan növekszik azonban sok ország eladósodottsága, ezért ébernek kell maradnunk” – tette hozzá. Emlékeztetett arra is, hogy túl sokan maradnak ki a növekedésből, a fejlődő országok ötödében csökkent az egy főre jutó jövedelem 2017-ben. Ráadásul főként ciklikus növekedésről van szó, ami azt jelenti, hogy folyamatos reformok nélkül az alacsony termelékenység és az öregedő népesség továbbra is rontja a középtávú kilátásokat. (A davosi Világgazdasági Fórumról további hírek a 16. oldalon.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.