Áprilistól csak olyan autó kaphat típusengedélyt, és lehet ezután forgalomba helyezni, amelyik rendelkezik az eCall-rendszerhez szükséges fedélzeti egységgel – hangzott el a Belügyminisztérium és a Magyar Autóklub közös sajtótájékoztatóján. Egy már forgalomban lévő autónál körülbelül harmincezer forintból lehet kialakítani az eCall-rendszert, működési költsége pedig nincs – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Hajzer Károly, a Belügyminisztérium informatikai helyettes államtitkára. Magyarországon 2017-ben 4894 közúti baleset történt, ebből 604 végződött halállal a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Az áldozatok egytizede azért vesztette életét, mert a segítség nem ért oda időben. Az eCall segélyhívó bevezetésével a mentők lakott területen 40, lakott területen kívül pedig akár 50 százalékkal hamarabb kiérhetnek a baleset helyszínére – mondta Hajzer Károly. Pár év múlva az eCall olyan természetes lesz, mint a biztonsági öv és a légzsák – tette hozzá.
Az eCall segélyhívó rendszer illeszkedik az európai környezetbe, s a meglévő – rendőrség által működtetett – 112-es egységes segélyhívó rendszerhez kapcsolódik. A rendszer működéséről Hajzer elmondta, hogy minden autóban van egy fedélzeti egység, amely vészhelyzet esetén működésbe lép, ilyen például a légzsák kinyílása. Ekkor a fedélzeti egység előállít egy úgyneve-
zett MSD-csomagot (adatcsomagot), amely tartalmazza a gépjármű adatait, pontos helyzetét, GPS-koordinátáit, továbbá hangkapcsolatot is indít az operátor felé. Ezzel együtt továbbítja az adatokat a 112-es segélyhívó kezelőjének, de az autóban ülők manuálisan, az eCall-gomb megnyomásával is elérik a 112-es segélyhívót.
Eddig a Jaguar és a Land Rover írta ki az európai piacra az eCall-szolgáltatások biztosítását. Emellett négy további európai autógyártó tervezi még a szolgáltatáshoz szükséges tender kiírását. A rendszer magyarországi felelőse a Magyar Autóklub, a tesztidőszak a napokban kezdődik el, és az éles szolgáltatást szeptembertől biztosítják a Jaguar és a Land Rover tulajdonosainak – mondta Marinka István, a Magyar Autóklub műszaki főtitkár-helyettese. Az eCall-hívások a Magyar Autó-
klubhoz futnak be elsőként, így a téves riasztásokat is ki tudják majd szűrni. Az Európai Parlament közlekedési és idegenforgalmi bizottságának döntése szerint 2020-tól az eCall-rendszert ki kell alakítani a nehéz haszongépjárműveken, a motorkerékpárokon és az autóbuszokon is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.