BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre közelebb a hard Brexit

London és Brüsszel is bekeményített, a kialakult patthelyzet új választáshoz vezethet Nagy-Britanniá­ban.

Megszenvedte a font, hogy a jelek szerint végletekig éleződött a feszültség London és Brüsszel között a kudarcba fulladt salzburgi EU-csúcs után. A brit deviza pénteken 1,44 százalékot veszített az értékéből a dollárral szemben, ami a legnagyobb mértékű napi mínusz volt 2017 júniusa óta.

A fontot Theresa May aznapi televíziós nyilatkozata küldte zuhanórepülésbe. A brit miniszterelnök azzal vádolta az Európai Uniót, hogy magyarázat nélkül utasította el a kétoldalú kapcsolatokat rendezni hivatott brit javaslatot, tiszteletlen Nagy-Britanniával szemben, ezért jutottak patthelyzetbe a tárgyalások. May vasárnap azt mondta a Sunday Expressnek, hogy tapodtat sem fog hátrálni az ország érdekei védelmében.

May vádjait Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke később kiadott közleményében cáfolta. A politikus szerint még mindig van remény a megegyezésre, de megismételte, hogy az EU nem enged, ha az egységes piacról és az északír–ír határ nyitva tartásáról van szó. Ez az a két kérdés, amelyben összeegyeztethetetlennek tűnik a két fél álláspontja. A francia európai ügyi miniszter és a német külügyminiszter-helyettes hét végi reakciói alapján ítélve Párizs és Berlin megingathatatlanul tartja magát az egységes uniós állásponthoz. Szakértők szerint mindez azt jelenti, hogy megnőtt a megállapodás nélküli kilépés valószínűsége.

May keménységét saját pártjában is vegyesen fogadták, lapértesülések szerint több miniszter is a lemondását fontolgatja, ha a kormányfő nem áll elő alternatív kilépési javaslattal. A hét végén éves kongresszusát tartó ellenzéki Munkáspárt új választást követel, ha a kormányfő nem tudja megnyerni a parlament, illetve saját pártja támogatását az EU-val kötendő megállapodáshoz. A Sunday Times értesülése szerint az ötlet nem idegen a kormányfőtől sem, aki utasítást adott egy novemberi választás megszervezésére, hogy ezzel próbálja megmenteni a kilépési tárgyalásokat és a saját posztját. Ezt az információt azonban a Downing Street 10. cáfolta.

A német munkaerőpiac nincs veszélyben

Viszonylag csekély hatása lenne a német munkaerőpiacra a megállapodás nélküli Brexitnek a berlini kormány szerint – számolt be szombaton a Der Spiegel. A hetilap emlékeztetett, hogy a 44,8 millió németországi munkavállalóból alig 41 ezer a brit. Az ország és az EU-tagállamok gazdasága azonban már meg fogja érezni. Dieter Kempf, a német iparkamara elnöke ezért a lehető legátfogóbb kereskedelmi és befektetésvédelmi egyezményt sürgetett a két fél között egy hét végi interjúban. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.