Amint elkészül, azonnal a kormány elé kell terjeszteni annak a magyar–szerb kormányközi megállapodásnak a törvénytervezetét, amely a két ország közös határát keresztező gázvezeték-beruházás részleteit tartalmazza. Az erről szóló miniszterelnöki rendelet múlt csütörtökön jelent meg, pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már alá is írta a megállapodást Alekszandar Antic szerb bányászati és energetikai miniszterrel. E dokumentum megléte az egyik fő feltétele annak, hogy az FGSZ Földgázszállító Zrt. szeptemberben kapacitásaukciót írhasson ki a majdani határpont használatára. A vezetéken Szerbia felől évente csaknem tízmilliárd köbméter gáz érkezhet, elvben több irányból, de a gyakorlatban a projekt az orosz gázt hozó Török Áramlat magyarországi meghosszabbítását jelenti. Maga Szijjártó Péter is a Törökország–Bulgária–Szerbia útvonalat nevezte a legreálisabbnak az MTI szerint, rámutatva, hogy a horvátországi LNG-terminál még nem épül, a romániai fekete-tengeri mezők kiaknázásáról pedig még nincs döntés.
A szerb miniszter tájékoztatása szerint a szerb oldalon szükséges, összes beruházással jövőre végeznek. A teljes projekt 2021 végére készül el.
A Török Áramlattal kiiktatandó ukrajnai szállítási irány kapcsán Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter pénteken azt mondta Maros Sefcovicnak, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökének, hogy Moszkva meghosszabbítaná Kijevvel a gáztranzitszerződést, de Ukrajna még nem kész megkötni a megállapodást az európai jogrend szerint. „Az USA segítene Ukrajnának, hogy felkészüljön arra az esetre, ha Oroszország 2020-ban leállítaná a rajta keresztüli tranzitot, ahogyan azt ígérte” – idézte múlt szerdán Amerika ukrajnai nagykövetségének gazdasági tanácsosát, John Paul Schuttét az Interfax Ukrajna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.