BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar–horvát gázunió létrehozása a terítéken

Integrálni kellene a magyarországi és a horvátországi gázpiacot úgy, hogy a lépést követően a két ország határán ne kelljen gázszállítási tarifát fizetni – javasolta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Zágrábban Tomislav Coric horvát környezetvédelmi és energetikai miniszternek. Szijjártó Péter indoklása szerint ezzel egy nagyobb gázpiac jönne létre, így viszont a gáz áráról is könnyebben lehetne tárgyalni a kereskedőkkel, mivel az integráció révén egységessé válna az ár a térségben. Ez jelentős előrelépés lenne az energiaellátás biztonsága terén is.

Mivel a javaslatra a horvát fél nyitott volt, megállapodtak, hogy a részletek kidolgozására kétoldalú kormányzati munkacsoport jön létre, amelynek az lesz a feladata, hogy megvitassa a magyar és horvát gázhálózatok potenciális integrációjával kapcsolatos kérdéseket, és kormányzati döntésre előkészítse. Megállapodtak abban is, hogy adott esetben közösen tárgyalnak olyan nagy energetikai vállalatokkal, amelyek el tudnák látni a kikötőt cseppfolyós földgázzal (LNG-vel). Katari, algériai és amerikai vállalatok és források is szóba jöhetnek a miniszter közlése szerint.

A két gázpiac egyesítésének kérdése a hír szerint annak kapcsán került terítékre, hogy a magyar állam 25 plusz 1 százalékos hányadot szeretne vásárolni abban a cégben, amely a horvátországi Krk szigeten LNG fogadására alkalmas terminál építésére alakult, ám a bevásárláshoz szükséges feltételek aligha teljesíthetők. A miniszter közlése szerint ugyanis a horvát fél elvárja, hogy a létesítmény majdani kapacitásainak lekötésébe magyarországi cégek is szálljanak be, csakhogy ez aligha képzelhető el olyan körülmények között, amikor a Horvátországban kínált gáz ára jóval magasabb a magyarországinál. Szijjártó Péter e lekötés helyett javasolta horvát kollégájának a fenti tervet.

Nyilatkozata szerint Magyarországnak többek között azért érdeke a terminál megépítése a Krk szigeten, mert Ukrajna és Oroszország továbbra sem kötötte meg a gáztranzit-megállapodást 2020-tól, így „Magyarország számára kritikus fontosságú, hogy dél felől újabb szállítási útvonalak, újabb gázforrások váljanak elérhetővé”. Az egyik legéletszerűbb és talán legreálisabb forgatókönyv a Horvátország felőli import, de ehhez meg kell építeni a terminált.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.