Augusztus derekára 5,5 milliárd köbméter földgáz gyűlt össze a magyarországi tárolókban, jóval több a tavaly ilyenkor mért 3,9, illetve a 2017-es 3,4 milliárd köbméternél. Az adat a tárolókból ténylegesen kivehető úgynevezett mobil gázra vonatkozik. Az 5,5 milliárd köbmétert két társaság őrzi: a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT), amelynek négy tárolója van összesen 4,43 milliárd köbméter kereskedelmi kapacitással, és az MMBF Földgáztároló Zrt., amely 1,9 milliárd köbméter gázt tud tárolni Szőregen. Az utóbbi létesítményben eredetileg 1,2 milliárd köbméter biztonsági és 0,7 milliárd köbméter kereskedelmi célú gáznak van helye, de miután az Innovációs és Technológiai Minisztérium tavasszal 1,45 milliárd köbméterre növelte a kötelező biztonsági készlet nagyságát, az MMBF úgy módosította az üzletszabályzatát, hogy tárolójának kereskedelmi részében is lehet biztonsági gáz. (A biztonsági készletnek úgy sikerült helyet teremteni a Világgazdaság korábbi cikke szerint, hogy egy kereskedő visszamondta a már lekötött kapacitását.)
Az MMBF augusztus 18-ig 18,9 terawattóra energiatartalmú gázt tárolt be, ami 1,78 milliárd köbméter, vagyis 94 százalékos a töltöttség. Hamarosan meglehet a 100 százalék is. Ugyanazon a napon az MFGT létesítményeiben 39,48 terawattórányi gáz volt, ami 3,72 milliárd köbmétert és 84 százalékos kihasználtságot jelent. A cég honlapja szerint az eddigi legnagyobb töltöttség a 2001. január 1-jei 74,5 százalék. A nagy bespájzolás mögött az az aggodalom állhat, hogy január 1-jétől esetleg nem érkezik orosz gáz Ukrajnán át, mert az év végén lejár az orosz–ukrán tranzitszerződés, illetve, hogy egy megállapodás alapján az orosz Gazprom még az idén leszállítja Magyarországra a jövőre szükséges gázt is. Ugyanakkor nyugalomra int az a korábbi, hivatalos orosz közlés, amely szerint Oroszország 2019 után is keleti szomszédunkon keresztül látja el a környező országokat gázzal. „Úgy számolunk, hogy a következő négy-öt évben még biztosan megmarad az Ukrajnán keresztüli tranzit, hiszen az orosz export számára az európai eladásokhoz szükséges más beruházások még nem készültek el” – közölték a Világgazdasággal ukrán diplomáciai forrásból. A hazai ellátás szempontjából lényeges, hogy import nélkül, növekvő igények mellett is kivehető-e a szükséges mennyiségű gáz a tárolókból.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. adatai szerint a lehetséges napi kitárolási kapacitás 78,6 millió köbméter, a legnagyobb országos gázigény 2014-ben 69,8 millió köbméter volt. Igaz, a kitárolási kapacitás a tárolók ürülésével csökken. Szélsőséges esetre készülve létezik azonban egy felhasználáskorlátozási terv is, a lakosság ennek a legvégén szerepel.
Már készülnek a tárgyalásokra
Az új ukrán kormány egyik első lépése a tranzitról tárgyaló bizottság felállítása – erről Olekszandr Daniljuk, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára beszélt néhány napja a BBC-nek –, mert Ukrajna vezetékrendszere és az ország fejlesztése érdekében szükség van az évi hárommilliárd dolláros tranzitbevételre. De – állítja Olekszandr Daniljuk – Ukrajna meglenne e pénz nélkül is. Az állami Naftogaz adatai szerint Ukrajna tizenhárom gáztárolójába csaknem 32 milliárd köbméter gáz fér, ebből augusztus 14-ig 53 százaléknyit töltöttek be. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.