C. D. | Vételről tartásra rontotta az eddigi ajánlását a német Berenberg az amerikai Boeing esetében. A bankház emellett a repülőgépeket gyártó cég célárát is lefelé módosította, a korábbi 410 dollár helyett egy éven belül 350 dollárra várják a vállalat papírjait. Andrew Gollan, a nyugat-európai pénzintézet elemzője beszámolójában azt valószínűsítette, hogy a cég problémás géptípusai, a 737 MAX repülők a második negyedév közepéig sem szállhatnak fel a különböző vizsgálatok és szervizelési munkák miatt. Ez szerinte további 4 milliárd dolláros költséggel járhat a chicagói székhelyű légiipari vállalatnak. A repülőgépgyártó még tavaly év végén jelentette be, hogy ettől az évtől felfüggesztik a 737 MAX gépek gyártását. Az elmúlt évben két súlyos tragédia is történt ezekkel a gépekkel, a napokban pedig egy másik géptípussal újabb csapás következett be, amikor egy ukrán repülőgép a teheráni indulás után még a levegőben lángolni kezdett és lezuhant. A Boeing árfolyama viszont tegnap hirtelen megugrott Donald Trump amerikai elnök nyilatkozatára, amely szerint egyre több jel utal arra, hogy a gépet tévedésből lőtték le. (Meg nem nevezett iraki és amerikai források is alátámasztották ezt a feltételezést.) A Boeing mindenesetre éppen akkor van szorult helyzetben, amikor a To70 holland légi tanácsadó cég úgy értékelt, hogy biztonságosabb volt a repülés 2019-ben, mint egy évvel korábban. Nagy kereskedelmi géppel 86 baleset történt, ennek alapján tavaly egymillió járatra 0,18 halálos baleset jutott.
Az eszkalálódó közel-keleti konfliktus miatt viszont a múlt hét végétől jó néhány fegyveripari szereplő részvényei ugrásszerűen drágulnak. Az Egyesült Államokban a Northrop Grumman cég papírjai egy-két nap alatt 6 százalékos drágulást értek el, és a védelmi piac technológiai szegmensére szakosodott massachusettsi Raytheon is bő másfél százalékkal tudott emelkedni. De mindez nem csak amerikai sajátosság volt a héten. Ázsiában a dél-koreai tőzsdén jegyzett fegyvergyártó, a Victek árfolyama 26 százalékot emelkedett szerdán, miközben a Hanil Forging Industrial árfolyama 21 százalékot.
A kínai börzén is majdnem fél tucat védelmi iparban tevékenykedő vállalat értékpapírja érte el a 10 százalékos drágulást, ami az ottani napi limitnek felel meg. A piacok a válaszcsapás és az amerikai elnök nyilatkozata után megnyugodtak. Amelyik fegyvercégnél még kitart az emelkedés, ott már csak kisebb drágulás látható.
A német Berenberg 350 dollárra csökkentette célárfolyamát
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.