BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Komótos a növekedés a Zöld Generációnál

Naperőmű-vásárlások sorával erősítette megújulóportfólióját az állami MVM energiaipari csoport. Szerzeményei az általa ellenőrzött MVM Zöld Generáció Kft.-hez. (ZG) kerültek. A ZG által legutóbb megszerzett hét naperőmű eladója a Saphire Green Energy Zrt. volt, a Solar Markt Befektetési Kft.-től pedig a Raaba Power ­Group, a Raaba Energy, a Raaba Service és a Raaba Tech érkezett. A ZG az idén szerezte meg a Komm Hull Villamosenergia Kereskedő Kft.-t is, ezt előzőleg a Geovol Tömegáru Fuvarozó és Földmunkavégző Kft. ellenőrizte. „Az MVM csoport folyamatosan igyekszik bővíteni megújulóenergia-termelési portfólióját, a zöld- és barnamezős beruházásokon túl folyamatosan vizsgálja az akvizíciós lehetőségeket is. Így került sor a fenti naperőmű-vásárlásokra is” – válaszolta megkeresésünkre a társaság.

A Világgazdaság rákérdezett a ZG szélerőműveire is. Az MVM közölte, hogy a 23 megawatt beépített teljesítményű szélerőműpark működési engedélye 2031. december 31-ig szól, és hangsúlyozta, hogy a szélerőművek teljesítik az anyavállalat által a gazdasági mutatók vonatkozásában támasztott elvárásokat. A rendelkezésre álló információk és a piaci előrejelzések szerint az MVM érdekében áll az érintett erőművek engedélyezett üzemidejének meghosszabbítása. Mivel a létesítmények már a támogatási rendszerben (KÁT) megszabott időn túl üzemelnek, áramukat a ZG a szabadpiacon értékesíti.

A ZG tavalyi nettó árbevétele a nyilvános adatok szerint a 2018‑as 1,78 milliárd forintról 3,8 milliárdra nőtt, adózott eredménye pedig a 142 millió forint veszteségről 410 millió forint nyereségre javult. Az utóbbit azonban rontotta a 2018-ban még profitot hozó szélerőműpark 343,3 milliós és a tüskésréti naperőmű 190,6 milliós vesztesége. Hozta viszont a pénzt a felsőzsolcai, a paksi, a mátrai és a számos, fél megawattosnál kisebb naperőmű. A ZG a beruházásaihoz összesen mintegy 17,2 milliárd forint KEHOP- (Környezeti és energiahatékonysági operatív program) támogatást nyert el és használt fel, ebből 2019-re 3,6 milliárd forint jutott. Az MVM csoport egy másik cége, a Magyar Földgáztároló Zrt. – mint arról a Világgazdaság már beszámolt – kísérleti hidrogénprojektre készül. Új fejlemény, hogy terve megvalósításához a társaság a napokban elnyert egy 1,9 milliárd forintos támogatást. A nyolcmilliárd forint keretű pályázat a karbonmentes energiatermelés integrációját megkönnyítő power-to-gas (áramból gáz) technológiákat segíti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.