Egy rendkívül szoros választás után Karol Nawrocki, a konzervatív oldal jelöltje – 50,89 százalékkal – legyőzte a baloldali-liberális szövetséget képviselő Rafal Trzaskowskit, aki 49,11 százalékot szerzett. A részvételi arány meghaladta a 71 százalékot, ami történelmi rekord Lengyelországban.
Ha Trzaskowski nyert volna, a jelenlegi kormány birtokolta volna a teljes hatalmat – megnyitva az utat mélyreható belpolitikai és EU-kompatibilis reformok előtt, intézményi ellensúly nélkül. Nawrocki megválasztásával azonban újra visszaállt egyfajta hatalmi egyensúly, és Lengyelország belépett a politikai „kohabitáció” korszakába.
Brüsszel számára Nawrocki győzelme komoly akadályt jelent. Az Európai Bizottság arra számított, hogy Lengyelország is beáll a sorba, és támogatja az EU-szerződések módosítását – többek között tíz kulcsfontosságú hatáskör átruházását a nemzetállamoktól az uniós intézményekre, illetve a tagállami vétójog megszüntetését.
Nawrocki azonban szkeptikus az ilyen törekvésekkel szemben és ellenzi Brüsszel túlhatalmát, a tagállamok beleszólásának eltörlését.
Nawrocki megválasztása hatékonyan lelassíthatja ezt a folyamatot. Magyarország, Olaszország és Szlovákia EU-szkeptikus kormányaival együtt akár teljesen meg is akadályozhatja
– kommentálta a lengyel fejleményeket jegyzetében Lukasz Wojdyga, a varsói Stratégiai Tanulmányok Intézete igazgatója.
Nawrocki ellenezte például a Digitális Szolgáltatások Törvényét (DSA), amelyet sokan a szólásszabadság korlátozásának eszközeként értelmeznek. A tervek szerint Brüsszel mondhatná meg, hogy mi történhet a nagy online platformokon, amihez az új EU-s fegyver a Digital Services Act: a törvényre hivatkozva az EU be is tilthatná a neki nem tetsző közösségi oldalakat.
Míg Trzaskowski kész lett volna aláírni az EU által javasolt jogszabályokat, Nawrocki a nemzeti szuverenitásból indul ki.
Karol Nawrocki tehát megállíthatja a lengyel állam lassú lebomlását. Győzelme világos üzenetet küldött: a választók belefáradtak a Brüsszelből vezérelt társadalmi kísérletekbe. Olyan államot akarnak, amely identitással és céllal rendelkezik, és képes önálló döntéseket hozni – akár gazdasági, akár kulturális téren.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a közösségi oldalán gratulált Karol Nawrockinak a lengyel elnökválasztáson aratott győzelméhez.
Orbán Viktor a CPAC Hungaryn arról beszélt, hogy Csehországban ősszel lesz választás, ahol a patrióta Andrej Babis az esélyes, így ha ezek a várakozások bejönnek akkor a V4 egysége is még az idén visszaállhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.