A klímaváltozás folyamatos kihívás elé állítja még az üvegházi és a fóliás termelést is, ráadásul az elmúlt két évben a koronavírus-járvány gazdasági következményei is hatással voltak az iparágra. Idén az aszály, a vízhiány és a szomszédos háború okozta gazdasági válság, az input anyagárak növekedése és hiánya okozza a legnagyobb problémát a termelésben. Mivel a frisspiaci zöldségek előállítása víz nélkül elképzelhetetlen, a magyar mezőgazdaság számára a következő évek legfontosabb kérdése a vízellátás fejlesztése és az időjárás szélsőségeinek ellenálló növények termesztésének biztosítása lesz – hangzott el a közel ötszáz tagot tömörítő DélKerTÉSZ által már tizenegyedik alkalommal megszervezett Magyar Paprika Napján tartott szentesi konferencián. 

20210706 OltárcOltárci fejlesztések. A helyi önkormányzat  fóliasátrában, a közmunkások által nevelt paprikák beértek.
Fotó: Szakony Attila / Zalai Hírlap

„Az újabb aszályos nyár azt bizonyította, hogy rövid és hosszú távon egyaránt kulcskérdés az öntözővíz biztosítása, a felszín alatti és feletti vizek hasznosítása – hangsúlyozta Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke. A magyar termelőknek nemzetközi szinten is versenyelőnyt nyújt a termálvíz, amelyet fűtött körülmények között termelő üvegházi és fóliás termelésben tudnak hasznosítani a gazdák.

A geotermikus energia lehet a kulcs

A termálvíz hatékony felhasználása kiemelten fontos feladat a következő időszakban országos szinten is. Mint Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára elmondta, a minisztérium kiemelt célja a geotermikus adottságok kiaknázása, hiszen jelenleg csupán a lehetőségeink 10-15 százaléka hasznosul. A jelenlegi energiaválságban egyre inkább érződik, hogy 

a geotermikus energia nemzetközi szinten is versenyképes alternatívája lehet a hagyományos energiaforrásoknak. 

Karcsú József környezetkutató előadásában kiemelte, hogy Magyarország termálvíz-hőenergia hasznosításában az ötödik a világon, a hazai szinten legjelentősebbnek számító Szentes környéki geotermikus energia felhasználása pedig nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő, hiszen itt található Európa legsűrűbb geotermikus mezője, valamint a második legnagyobb, geotermikus energiára építő fűtési rendszere. 

A vízellátáshoz köthető fejlesztések mellett továbbra is a legkorszerűbb technológiákat célszerű alkalmazni, és a legvíztakarékosabb öntözési technológiákkal kell a növények vízellátását biztosítani

– tette hozzá Nagypéter Sándor. A hatékony termelés másik kulcsa, hogy minél nagyobb rezisztenciával rendelkezzenek a vetőmagok. A megfelelő vitalitás és terméshozam eléréséhez egyre nagyobb szükség van a termésfokozó alternatív készítmények, biostimulátorok alkalmazására is. Idén a kártevők száma fokozódott a növényházakban is, ugyanis nem találták meg a szántóföldön a táplálékot az időjárási körülmények miatt. 

Az Agrárminisztérium 2020-tól 319 milliárd forint támogatást ítélt a szektornak, az összeg jelentős részét kertészeti üzemek megújítására és precíziós fejlesztések támogatására fogják fordítani. A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére 50 milliárd forintot ítélt a minisztérium.

Tovább kell növelni a termelői árat

A támogatások mellett a legfontosabb, hogy a növekvő termelési és szállítási költségeket érvényesíteni tudják a termelői árban. „Bár a korábbi években is lényeges szempont volt, az idén sokkal nagyobb hangsúlyt kap az energiafelhasználás és az energiaár, főképpen a fűtött körülmények között termelő fóliasátras, üvegházas termelésnél” – mutatott rá Nagypéter Sándor. Mint kifejtette: 

A gazdáknak segítséget nyújtana egy olyan szabályozás, amely egy úgynevezett kedvezményes mezőgazdasági energiaárat biztosítana.

Így tervezhetőbbé, kiszámíthatóbbá válhatnak az energiakiadások, és hatékonyabbá tehető a termelés.

Ha az áram, a gáz ára tartósan ilyen magas marad, és nem lesz mezőgazdasági célú energiaár, akkor a termelők ezt a megugró költségtételt sem fogják tudni kitermelni a szakember szerint. 

Esélyt is hozott a válság

„A mostani helyzet nemcsak kihívásokat, de lehetőségeket is hozott számunkra” – mondta Nagypéter Sándor. A hajtatott paprika- és paradicsomfélék további külpiaci terjeszkedése és az alternatív fehérjeforrások – zöldborsó és csemegekukorica – iránti kereslet felfutása stratégiai szempontból is kitörési pont lehet. 

Az üzemanyagok drágulása miatt a korábban bevett ellátási láncokon való szállítás drágult, például Észak-Afrikából magasabb áron juthatnak el a zöldségek a nyugat-európai piacokra. Magyarország közelebb esik a nyugat-európai országokhoz és még inkább a környező közép-európai országokhoz, és így megfelelő minőséget, mennyiséget tud biztosítani számukra. A válság alatt tovább kell folytatni a fejlesztéseket a termelésben, a logisztikában és a kereskedelemben egyaránt. A termelőknek a jövő szezonban is termelniük kell, hogy a már jól kiépített piacokon továbbra is ott tudjunk lenni, és a válságból való kilábalás után a vevőink még inkább ragaszkodjanak termékeinkhez.