BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rég elfeledett növények kerülnek elő, nőhet a kukorica termőterülete is

A csökkenő búza- és repcetermő területek ismeretében és a vetőmagforgalom alapján a tavaszi vetéseknél arra lehet számítani, hogy idén növelik kukoricatermő területeiket a gazdálkodók, a szójánál pedig kifejezetten nagymértékű lesz a bővülés. Főleg takarmánynövényeket fedeznek fel újra.

Az idei tavaszi vetési szezonra a szokásosnál később indult a vetőmagok értékesítése – mondta el a Világgazdaságnak Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) ügyvezető igazgatója. Ez jelentős változás, hiszen a korábbi években az volt a jellemző, hogy egyre korábbra kúszott be a szezon indítása, és abban volt verseny a cégek között, hogy ki hirdet hamarabb árat.

Farmer,With,Tractor,Seeding,-,Sowing,Crops,At,Agricultural,Fields
Megkezdődött a vetésszerkezet átalakítása / Fotó: Shutterstock

Annak, hogy a tavalyi év második felében a tavaszi vetési szezonra szóló igények minimálisra csökkentek, több oka is van. Egyrészt hatott a piacra a terménypiaci árak alacsony szintje, az ebből adódó bevételcsökkenés és a termelők elbizonytalanodása, hogy milyen növényt érdemes tervezniük a vetésforgóba. Az is késleltette a termelői döntéseket, hogy a támogatási rendszerben bizonytalan volt az ugaroltatás lehetősége, és az őszi vetések alakulása is szempont volt. Mindezek tetejében pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy a szántóföldi növénytermesztők likviditási problémákkal küzdenek.

Az őszi búza vetésterületének nagyságáról még most sincsenek pontos adatok, az azonban bizonyos, hogy az őszi búza termőterülete csökkent az előző szezonhoz képest. A VSZT-hez érkező információk alapján az is kijelenthető, hogy a repce területe is tovább csökkent. Közben pedig nyomás van a gazdálkodókon, hogy valamit azért termelni kell – mondta Polgár Gábor.

A vetőmag-forgalmazóktól gyűjtött információk alapján a kukorica vetésterülete minimálisan növekedhet az idén. 

Emlékezetes, hogy tavaly a 2022-es aszály által okozott sokk a kukorica vetésterületének csökkenésével is járt. Most valószínűsíthető a korrekció, de ennek mértéke nem ismert.

A napraforgó területének várható alakulása ugyanakkor még meglehetősen bizonytalan, elsősorban a feldolgozóipari igények függvényében alakul. Ezt figyelembe véve a VSZT szerint a jelen helyzetben minimális csökkenés várható. Az árak visszaestek, miközben tavaly napraforgóban és kukoricában is rekordközeli termést takarítottak be, de a nagy mennyiség csak az értékesítési nehézségeket növelte.

Étolajár-csökkenés: a fogyasztók örülnek, az agrárexportőrök kevésbé

Hiába nőtt a növényolajexport mennyisége, a kivitt agrár- és élelmiszeripari termékek közül mégis ennek a mennyisége csökkent a legjobban. Értékben egyébként egyaránt 1,3 százalékkal bővült az export és az import is 2023-ban, miközben a külkereskedelmi egyenleg 1,5 százalékkal emelkedett.

Szójavetőmagra eközben megnövekedett az igény. Így most – szemben az általános vetőmagpiaci trenddel – a szójánál korán indult a szaporítóanyag értékesítése, és gyorsan le is zárult, mert 

sok forgalmazónál hamar elfogyott a vetőmag. 

Az ilyen, hitelen fellépő nagy igényekre ugyanis nehéz felkészülni, a vetőmagtermelőknek egy-két évre előre kell látniuk, egy ilyen volatilis piacon azonban ez nem realitás. A szója népszerűségének növekedésében az alacsony gabonaárak mellett az is benne van, hogy azok az öntözhető területtel rendelkező zöldborsó- és csemegekukorica-termelők, akik konzervgyárak megrendelései híján kiszorultak a termeltetésből, olyan intenzív, nagy bevételt produkáló növényt kerestek, amelyik meghálálja az öntözést. A szója pedig ilyen lehet.

Megfigyelhető az is, hogy nagyon megnőtt az igény olyan kultúrák vetőmagjai iránt, amelyeket régebben termeltek, de egy ideje kikoptak a vetésforgóból, illetve néhány korábban itthon nem termelt növényt is keresnek. 

Így például hirtelen felszökött az igény a cirokra, és a nagymagvú hüvelyesekre, például a szegletes lednekre és a bükkönyfélékre. 

Ezek a takarmánynövények ráadásul benne vannak az agrár-környezetgazdálkodási programban, így a támogatás miatt még inkább előtérbe kerülhetnek.

Támogatási előleget kapnak a környezetkímélő gazdálkodásban részt vevő agrártermelők

Összesen közel másfél millió hektárra nyújtottak be fizetési kérelmet az idei agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodási támogatásokra.



 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.