BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rácuppantak az amerikai e-autó-gyártók az adófizetői pénzre

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Egész „adómentesítés-ipari komplexumot” hoztak létre Washington támogatásai az elektromosjármű-gyártásnak, a szövetségi államokon keresztül a vállalatokhoz alig átlátható módon hatalmas mennyiségben áramlik az adófizetői pénz.

Több Joe Biden elnök alatt elfogadott program alapján özönlik az amerikai adófizetők pénze az elektromos járművek (EV-k) gyártásába, a folyamat alig átlátható, és gyakran nincs rá garancia, hogy az állami pénz valóban segíti a munkaerőpiacot egy olyan iparágban, amelynek a termékeire amúgy is növekszik a kereslet – hívta fel a figyelmet tanulmányában a vállalati támogatásokkal szemben kritikus Good Jobs First civil szervezet, illetve az őket is idéző Bloomberg hírügynökség.  

BIZ-AUTO-RIVIAN-PRODUCTION-TB, Workers lower an R1T truck body onto a chassis in the assembly line at the Rivian electric vehicle plant in Normal, Illinois, on April 11, 2022. (Brian Cassella/Chicago Tribune/Tribune News Service via Getty Images)
Fotó: Chicago Tribune / Getty Images

Az EV-gyártásban lendületesen fejlődő Kína már egy évtizede támogatja az iparágat, kiszorítva a versenyből a külföldi cégeket. Európában is támogatják a vásárlókat és a cégeket ezen a területen, és a klímaváltozástól tartó Joe Biden alatt Amerikában is több címen elkezdték önteni bele az állami pénzt. A tavaly elfogadott infrastruktúra-törvény 7 milliárd eurójától kezdve a védelmi termelési törvény százmillióin keresztül a hatalmas összegeket mobilizáló inflációcsökkentési törvényig.  

Ezekre a pénzekre rákaptak a szövetségi államok is, hiszen hatalmas beruházásokról és rengeteg projektről van szó, amelyek átrendezhetik a foglalkoztatási térképet.

Egy éve a Ford jelentette be, hogy történetének legnagyobb beruházásával 11,4 milliárd eurót költ két új EV-gyártó központra Tennesseeben és Kentuckyban, és vállalati rekordot dönt a General Motors 6,5 milliárd dolláros michigani projektje is. 

A Bloomberg és a Good Jobs First is most kezdte el firtatni, hogy milyen állami pénzek mozdulnak meg és hogyan hasznosulnak, és arra jutottak, hogy a folyamat nehezen átlátható, csak kirakósjátékként áll össze a kép, közadatkikérések segítségével, és felmerül a kérdés, hogy egyáltalán szükséges-e állami pénzeket önteni ezekbe a privát projektekbe.

Rekordon az autóipari tőkebefektetések az USA-ban
 

Ilyen pénzeső még Amerikában nem volt

Egy olyan megaüzlet-zuhatagban, amilyen még nem volt az amerikai történelemben, az államok és egyéb területek több mint 13,8 milliárd dollárnyi fejlesztési támogatást nyújtottak legalább 51 EV-, illetve EV-akkumulátorgyárnak, és óriási pénzek áramlanak abba az 53 további projektbe is, amelyeknek a támogatásairól még nincsenek információk – kezdi a Good Jobs First tanulmánya.  

Hat tagállam — Georgia, Kansas, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Tennessee — ígért egyenként több mint egymilliárd dollárt, közülük Georgia 3,3 milliárdot a Riviannek és a Hyundainak, ami az eddigi legnagyobb autóipari támogatás az Egyesült Államokban. 

Egyes tagállamok „költségvetési tározókat” építenek erre a célra, nehezen átlátható módon.

A tagállamokhoz azért ömlenek az állami pénzek Biden Amerikai megmentési terve részeként, hogy enyhítsék a pandémia által a költségvetésekre mért hatalmas csapást, de ehelyett olyan pénzekben tocsognak, amelyekkel a jövő autóipari álláshelyeit szeretnék megkaparintani és kitömni az olyan cégeket, mint a Ford, a GM vagy a Teslát akkukkal ellátó Panasonic – írta a Bloomberg.

Nagyon költséges programok

Az egy állandó munkahely megteremtésének a költsége egyes új programokban nyolcszorosa annak, mint nagyjából egy évtizede.

A Ford tennesseei központjában fejenként 414 ezer dollár (178 millió forint), Michiganben a GM 450 ezer, Georgia pedig a Bloomberg számításai szerint álláshelyenként 212 ezer dollárt enged át a Riviannek és a Hyundainak. 

Tim Bartik, a michigani, kalamazooi W.E. Upjohn foglalkoztatáskutató intézet közgazdászának a tanulmánya szerint az átlagos támogatás fejenként 52 ezer dollár volt az Egyesült Államokban 2015-ben, összehasonlító árakon.  

Sose láttam még, hogy egy időben így megsokasodtak volna a támogatások Amerika-szerte

– idézte a Bloomberg Michael Farrent, a Mercatus Center at George Mason University Mercatus Központjának kutatóját.

Bartik tanulmánya szerint már 2015-ben 30 százalékot takarítottak meg az adóikból a támogatást kapott cégek, ami 1990-hez képest triplázódás, holott a kutatás nem talált erős korrelációt a támogatások és az érintett államok foglalkoztatási dinamikája között. 

Nem támogatják a foglalkoztatást

Egy alapvető probléma, amelyet a civil szervezet kimutatott a támogatott beruházásokkal kapcsolatban, hogy nem feltétlenül segítik a foglalkoztatást.

A GM, a Ford és a Stellantis EV-gyárainak egy részében működnek majd szakszervezetek, de az amerikai EV-startupok egyikénél sincsenek ilyenek. A külföldi gyártóknál a fosszilis üzemanyagú járművek gyártásában sem található szakszervezet, és vélhetően az EV-gyártásban is ez lesz a helyzet – írta a jelentés.  

Ugyanakkor a munkahelyek számát illetően nem indokolt az optimizmus. Autószerelőkből biztosan nem kell annyi, hiszen az e-járművek kevesebb karbantartást igényelnek. Ugyanakkor sokkal nincs annyi alkatrészük, ez pedig kevesebb munkahelyet jelent, hiszen az alkatrészgyártás sokkal több embert alkalmaz, mint az autó-összeszerelés.

 

 

 

 

 

 

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.