BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kínai cégek már keresik az új piacokat az amerikai helyett

Folytatódik az amerikai–kínai „szétválás”. A kínai cégek diverzifikálják az exportot.

Tartós hatással lesz a kínai cégekre az intenzív vámháború az Egyesült Államokkal, a feszültség ideiglenes enyhülése ellenére máris igyekeznek diverzifikálni az exportot, új piacokat keresni – derült ki egy friss felmérésből. Az Allianze Trade kereskedelmi biztosító több nagy gazdaság 4500 exportőrét kérdezte meg, és a kínaiak 95 százaléka tervezi, vagy már megkezdte új piacok felkutatását az amerikai helyett.

kínai cégek
A kínai cégek más piacokat keresnek az amerikai helyett / Fotó: Shutterstock

A kutatás eredménye szerint az amerikai–kínai „szétválás” középtávon továbbra is valószínű forgatókönyv, mivel a kínai exportőrök igyekeznek elfordulni az Egyesült Államoktól, az amerikai cégek pedig felgyorsítják erőfeszítéseiket a termelés áthelyezésére Kínából.

A jelentés szerint a megkérdezett cégek közül egyre többen számítanak arra, hogy 

a két számjegyű amerikai vámok miatt az idén csökkenni fog az exportforgalom.

Egyre inkább Délkelet-Ázsia felé fordulnak a kínai cégek

Az Allianz Trade becslései szerint a Peking és Washington e hónap elején Svájcban kötött megállapodását követő ideiglenes vámcsökkentés után is 39 százalékos maradt a kínai árukra kivetett amerikai importtarifa, ami jóval meghaladja a második Trump-kormányzat előtt alkalmazott 13 százalékos mértéket.

A vámvita ideiglenes enyhülése az Egyesült Államokba irányuló szállítmányok nagymértékű növekedéséhez vezetett, mivel az exportőrök a 90 napos türelmi idő alatt előre feltöltötték megrendeléseiket, ami felnyomta a fuvardíjakat.

Az elfordulás az Egyesült Államoktól jól nyomon követhető Ningpóban, amely a második legnagyobb kínai kikötő a sanghaji mögött. Az onnan szállító exportőröket nem tántorítja el a terveiktől a tűzszünet a vámháborúban, és kitartanak a globális terjeszkedés mellett – nyilatkozta a CNBC-nek a helyszínen szerzett tapasztalatairól Hszu Tien-csen, az Economist Intelligence Unit vezető közgazdásza.

Zhoushan Port
Egyre fontosabb szerepet kap a kínai exportban Délkelet-Ázsia / Fotó: NurPhoto via AFP

Továbbra is Délkelet-Ázsia, azon belül is Indonézia az első számú választás a helyi vállalkozások körében, amelyek a tengerentúlra szeretnék áthelyezni a termelésüket. Vietnámmal kapcsolatban viszont vegyes a megítélés, vonzó a képzett munkaerő megléte, aggasztó viszont a költségek növekedése. Európát is elárasztja a kínai dömpingáru.

Lassan haladnak a kereskedelmi tárgyalások

Washington megállapodott már Kínával és az Egyesült Királysággal, bár mindkét esetben hátravan még a részletek kidolgozása. A többi régi kereskedelmi partnerrel folytatott tárgyalások azonban megakadni látszanak.

A széles körű kereskedelmi konfliktusok pedig súlyos károkat okoznak, az Allianz Trade becslése szerint

idén 305 milliárd dolláros exportkieséssel járhatnak.

(Egy amerikai dollár 355,5 forint.) Ez azonban még mindig elenyésző a rekordot jelentő, tavalyi 33 ezermilliárd dollárhoz képest, amit a világkereskedelem értéke tett ki tavaly az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Szervezetének (UNCTAD) adatai szerint.

Ez akkor 3,7 százalékos növekedést jelentett az előző évihez képest, amelyet a szolgáltatás hajtott 9 százalékos bővüléssel, míg az áruforgalom értéke 2 százalékkal nőtt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.