BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ettől nem drágul a bor

A kistermelők többsége -- palackozó híján -- várhatóan nem tud eleget tenni az idén januártól életbe lépő borforgalmazási jövedéki törvény előírásainak. A nagyobb vállalkozásoknak kevesebb gondot okoz az átállás. A zárjegy használata miatt a bor ára nem emelkedik -- vélik a szakértők.

A bor is bekerült a jövedéki termékek közé, így tegnaptól kizárólag zárjeggyel ellátott palackokat, kannákat lehet forgalomba hozni. A már megvásárolt, készletezett termékre ez a szabály nem vonatkozik, ám zárjegy nélküli bort csak 2001. június 30-ig hozhatnak forgalomba a kereskedők. A zárjegyek 2, 6 és 13 forintba kerülnek.
A Hungarovin Rt. időben felkészült a váltásra -- tudtuk meg Kemendy Lászlő főborásztól. A céget a törvény előkészítésébe is bevonták. Hozzátette, probléma, hogy a zárjegyeket januártól csak egy vámhivatalban lehet beszerezni. A különleges, minőségi boroknál pedig a márka- és zárjegyek egységesítéséhez az Országos Borminősítő Intézetet is be kellene vonni.
A Tokaj Oresmus Kft. kihasználja azt a lehetőséget, hogy a már megvásárolt, készletezett borra fél évig nem vonatkozik a zárjegy-kötelezettség -- mondta Bacsó András ügyvezető. Ez idő alatt lehetőségük lesz az átállásra. A palackok zárjeggyel való ellátása ugyan többletkötséget jelent, ám a fogyasztóknak nem kell aggódniuk, hogy a jövedéki törvény miatt a bor ára emelkedik, az adóterhek ugyanis csökkennek.
A Hilltop Neszmély Rt. termelésének 98 százalékát exportálja, s a külföldre kivitt borospalackokra nem kell zárjegy -- emelte ki a cég borászati vezetője. Kamocsay Ákos hozzátette: tavasszal állítottak üzembe egy palackozó gépsort, de akkor még nem tudták, hogy a hazai piacon forgalmazott borosüvegekre milyen zárjegy kell. Így egyelőre a belföldön árusított palackjaikra kézzel teszik fel a zárjegyet, s a tervek szerint a következő hónapokban szerzik majd be a megfelelő címkézőt. A beruházás milliós nagyságrendű lehet.
A váltás várhatóan több gondot jelent majd azoknak a bortermelőknek, akiknek nincs palackozójuk. Tokaj-hegyaljai szőlősgazdák érdeklődésünkre elmondták, hogy egy palackozó beszerzése -- amelynek kapacitása percenként kilencven üveg -- két-három millió forintba kerülne. A beruházás kockázatát azonban csak azok vállalják, akiknek biztos értékesítési lehetőségük van. Saját palackozó híján a gazdák a bort csak adóraktárnak adhatják el. A kistermelők körében kialakult bizonytalan helyzetre jellemző, hogy a környéken 3500 pincetulajdonos közül csak százötven jelentkezett be adóraktári értékesítésre. Várhatóan nem kevés gazda lesz, aki felhagy a borforgalmazással, s a jövőben csak szőlőtermesztéssel foglalkozik majd. Azonban számolniuk kell azzal, hogy kiszolgáltatottá válnak, s a feltételeket a tőkeerős, elsősorban francia és spanyol felvásárlók diktálják majd.
A VPOP közlése szerint egyébként a szabályok megszegőit a jogsértés mértékétől függően pénzbírsággal sújtják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.