Noha a Bábolna Rt.-nek 57,5 százalékos tulajdonhányada van a Pannon Baromfi Kft.-ben (korábbi Bábolna Baromfi Győr Kft.-ben), a győri társaság önálló arculattal bír -- szögezte le Szép Imre, a társaság ügyvezető igazgatója. (A többi tulajdonhányadból egy német cég, az L+O International birtokol 34 százalékot, a fennmaradó rész magánszemélyeké.) A feldolgozó a naposcsibéket vásárolja többségi tulajdonosától, majd azokat hizlalásra adja mintegy 70 partneréhez, többnyire privát cégekhez. A győri társaság a csirke vágásán túl feldolgozással foglalkozik, és önállóan értékesít.
A névváltoztatásról az igazgató elmondta, hogy Bábolna önkormányzata döntött úgy, hogy azon cégek használhassák a Bábolna nevet, amelyek székhelye a településen van. A cég nevének megváltoztatása nem okoz piaci gondokat, mivel a győri baromfi-feldolgozó termékeinek csomagolása, s a társaság logója már több mint öt éve elkülönült a Bábolna Rt. által alkalmazott arculattól. A kft. a kereskedelmi partnereivel eddig is önállóan kötötte szállítási szerződéseit, e partnerek pedig elismerik a győri minőséget.
A Pannon Baromfi Kft. helyzetéről Szép Imre -- aki a Baromfi Terméktanács elnöke is -- elmondta, hogy a társaság számára -- a baromfiágazatéhoz hasonlóan -- meglehetősen nehéz volt a tavalyi év. A nyári szárazság miatt mintegy 40 százalékkal nőttek a keveréktakarmány-árak. (Jelenleg Magyarországon 20 százalékkal drágább e takarmány, mint némely nyugat-európai államban, így például Németországban.) Emiatt a kft. a 2000-re tervezett 155 forintos kilogrammonkénti csirkefelvásárlási árral szemben év végén már 180 forintot kényszerült kifizetni. Az üzemanyag áremelkedése pedig mintegy 10 millió forint költségtöbbletet okozott a társaságnak.
A Pannon Baromfi Kft. az előzetes kalkulációk szerint tavaly mintegy 7,5 milliárd forint árbevételt ért el, ennek mintegy 2,4 százalékával számol nyereségként a cég. (Az egy évvel korábbi árbevétel meghaladta a 6,8 milliárdot.) A társaság 16 ezer tonna terméket értékesített belföldön, míg az export 5 ezer tonna volt, ennek 90 százaléka az Európai Unió országaiba ment. A cég uniós piacokon történő további, Magyarország csatlakozását követő helytállását befolyásolhatja, hogy két területen képes lesz-e fejlesztéseket elvégezni. Ilyen a szennyvíztisztító korszerűsítése, továbbá az élő állat beszállításának és átvételének uniós normák szerinti kialakítása. E szükséges beruházások pénzigényesek, amelyeket saját erőből csak akkor lenne képes megvalósítani a Pannon Baromfi, ha nyeresége elérné árbevétele 5 százalékát.
A cég 2001. évi kilátásai kapcsán az igazgató hangsúlyozta: várhatóan egészen addig nem csökkennek a takarmányárak, amíg az idei terméskilátások nem válnak ismertté. Így az első fél évben a tavalyihoz hasonló magas árakkal számol a baromfi-feldolgozó. Szép Imre szerint a magyar állattenyésztésnek és a feldolgozóknak rendkívüli hátrányt jelent a takarmányárak szélsőséges változása. Például az 1999-es jó kukoricaterméskor 13 ezer forint volt tonnánként a felvásárlási ár, míg a következő évben 35 ezer. Az árak stabilizálását -- nyugat-európai mintára -- minél előbb fel kellene vállalni az agrártárcának, e nélkül mind a termelő, mind pedig a feldolgozó ellehetetlenül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.