A német MVV cég izraeli partnerével, a Main.nettel fejleszti ki azon új internetes rendszerét, amely a jelenlegi távközlési hálózatokkal szemben alternatívát képes kínálni. A várakozások szerint az újítás komoly árversenyre kényszeríti a piac jelenlegi szereplőit. Kezdetben kísérleti jelleggel 200 háztartást kapcsolnak be a hálózatba. A kedvező teszteredményeket követően további 3000 otthonhoz juttatják el a szolgáltatást.
A német árampiaci liberalizációban kulcsszerepet játszó, mannheimi központú MVV és az izraeli Main.net február elején Power Plus Communications (PPC) néven hozta létre közös vállalatát. Ez a társaság hivatott képviselni őket a német és osztrák háztartások villanyhálózaton keresztüli internetszolgáltatásának kizárólagos jogát meghirdető pályázaton. Ezt követően a német vállalat izraeli partnerében 6 százalékos részesedést szerzett, ami a közelmúltban további 4 százalékkal növekedett.
Az áramhálózaton keresztül akár másodpercenként két megabitnyi adat átvitelére is lehetőség nyílik, ami hússzor gyorsabb, mint a Deutsche Telekom által jelenleg kínált digitális szolgáltatás. A rendszer a hagyományos konnektoron keresztül tárcsázás nélkül folyamatos kapcsolatot biztosít. A szolgáltatók reménye szerint a hálózat kiépülését jelenleg gátló jogi akadályok egy új feltételrendszert teremtő jogszabály révén már júliusban elhárulhatnak. Ennek megfelelően a PPC a következő három évben 500 ezer ügyféllel és 70 millió márkás árbevétellel számol, két éven belül pedig már nyereséget szeretne elérni.
A rendszer előnye a hálózatkiépítés költségeinek megtakarításában rejlik. Csupán a nagy teljesítményű modemek és erősítők beszerelése jelent ráfordítást. A transzformátorházakba olyan berendezéseket kell telepíteni, amelyek az 50 hertz mellett más frekvenciára kódolják a jeleket. Ezt a felhasználói végpontokban, az egyes konnektoroknál egy dekóder egészíti ki, amelynek jelenlegi tervezett ára 50-60 német márka körül lenne. A hálózatkiépítés megtakarításából származó versenyelőny hosszú távú biztosítása érdekében az izraeli cég mérnökei a fejlesztés következő fázisában másodpercenként 10 megabitnyi adat átvitelét szeretnék lehetővé tenni.
Magyarországon a részben az Elmű tulajdonában lévő Novacom mutatta be hasonló rendszerét az Info 2000 szakkiállításon. A szolgáltatás elindításáról majd csak a jövőben, a német tapasztalatok birtokában döntenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.