BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veresegyházán 52 milliót megspóroltak

Egy év alatt az OEP-től járó fejkvóta 8,3 százalékát takarította meg a veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ. A betegek többsége elégedett az ellátás megszervezésével, az orvosok két és félszer többet keresnek a hagyományos intézményekben dolgozóknál. A racionális betegbeutalásban érdekelt háziorvosok praxisonként átlagosan 1 millió forint többletbevételhez jutottak.

KÖzel 14 ezer biztosított irányított egészségügyi ellátását szervezi 1999. július óta a veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ, akiknek háziorvosai és a lakosság ellátásáért felelős önkormányzatok vállalták a kísérletet. Az ebben részt vevő biztosítottak ellátását az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) korcsoportos, valamint nemek szerint kiszámított fejkvóta szerint finanszírozza. A központnak ebből a betegek teljes körű -- alap-, szakrendelői és kórházi ellátás, fogászat, gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-támogatás, diagnosztikai vizsgálatok költsége, házi szakápolás, művesekezelés, gyógyfürdő-támogatás -- ellátását kell megszervezni.
A kísérlet során azonban csak elvi folyószámlán mozog a pénz. A külön keretből finanszírozott súlyosabb betegségek gyógykezelésének (például transzplantáció, AIDS stb.) költségét az OEP külön állja. A betegellátást szervező misszió a pozitív folyószámla-egyenlegben érdekelt, mivel a megtakarított pénzzel az egészségügyön belül belátása szerint gazdálkodhat.
Az érintett lakosok teljes körű ellátására az elmúlt évben 626,9 millió forintot szánt a biztosító, azonban az ezt szervező központ ténylegesen csupán 574,9 millió forintot költött erre -- tudtuk meg Matejka Zsuzsanna igazgatótól. A gyógyszertámogatásra szánt pénzből megmaradt 9,5 százaléknyi összeg a körültekintő és a központ által ellenőrzött gyógyszerrendelés eredménye. A kórházi ellátásra fordítható pénzhányadból 5 százalékot takarítottak meg, ami azt mutatja, hogy az orvosok csak indokolt esetben utalták kórházba betegeiket. A fogászati ellátásban szintén jelentős arányú megtakarítást értek el, ami abból ered, hogy a települési önkormányzat évek óta finanszírozza a lakosság fogmegtartó, prevenciós fogászati ellátását.
A hatékony gazdálkodás egyrészt az érdekeltség, másrészt a betegellátás minden fázisát tartalmazó informatikai rendszer eredménye. A központi informatikai adatbázis ugyanis a betegek társadalombiztosítási azonosítójele (taj) szerint folyamatosan követi a "betegutat". Naprakészen tudható, hol, melyik orvos látta el a beteget, milyen vizsgálatokat, gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket és más szolgáltatást rendelt számukra, s kit küldött kórházba.
Matejka Zsuzsanna úgy látja, jelentős szakmai tartalékok vannak még a rendszerben. Ellenőrzéseik során például kiderült, hogy vannak betegek, akiknek egyidejűleg több orvos rendel gyógyszereket. (Ezer lakosból átlagosan 5 embernek tíznél több orvos írt föl egyidejűleg tb-támogatott készítményt.) Ez amellett, hogy pazarlás, veszélyes lehet a betegre. Egyébként a háziorvosok többségét sikerült meggyőzni a betegséghez adekvát gyógyszerrendelésről, az olcsóbb, generikus szerek alkalmazásáról, így anyagilag jól jártak. Az érdekeltségi rendszer eredményeképpen a misszióhoz tartozó háziorvosok (ők közel 14 ezer beteget gondoznak) a megtakarított pénzből átlagosan 1-1,3 millió forintot kaptak, amit praxisukra fordíthattak.
Matejka kiemelte a misszió által kéthetente rendezett továbbképző megbeszéléseket, ahol a házi- és a szakorvosok megbeszélik a legjelentősebb betegségek vizsgálatát, kezelését (ilyen volt például a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a fekély, a prosztatadaganat, a csontritkulás), s konszenzuson alapuló szakmai protokollt dolgoztak ki a terápiára. Ennek betartása nem kötelező, de segíti a hatékony orvoslást.
A taj-szám szerinti betegkövetés lehetővé teszi, hogy például automatikusan vizsgálják azokat az eseteket, amelyek betegenként meghaladják a 100 ezer forintot havonta. Az 1 millió forintnál magasabb kiadásnál pedig tételes ellenőrzést végeznek. Azt is figyelik, a házi- vagy a szakorvos által felvett diagnózis indokolja-e, hogy a kórházba utalta a beteget.
Az egészségügyi ellátás szervezésére vállalkozott központ betegelégedettségi felmérést végzett. Kiderült, hogy a megkérdezettek 70 százaléka elégedett a tájékoztatással, többségüknek fontos, hogy a várakozás helyett időre rendelik be őket a vizsgálatokra. Arra is válaszoltak, hogy gyakran adnak hálapénzt az orvosoknak, ajándékot az asszisztenseknek, pedig a Misszió Egészségügyi Központban dolgozó orvosok bére 2,5-szer, az asszisztenseké 1,8-szer több az egészségügyiek országos átlagbérénél. Ez is bizonyítja, hogy a bérezés önmagában nem szünteti meg a több évtizede gyakorlattá vált paraszolvenciát.
Úgy tűnik, hogy a veresegyházi kísérlet megnyerte a környező megyék tetszését. Az OEP által tavaly annak a bővítésére kiírt pályázatra ugyanis Heves, Füzesabony és a környékén lévő települések mintegy 41 ezer lakosát ellátó háziorvosi csapat csatlakozott. Matejka szerint a modellkísérlet költséghatékonyságát igazán akkor lehetne lemérni, ha legalább 100 ezer biztosított egészségügyi ellátásának a szervezését végezné, ezért a misszióközpont mielőbb ekkora kockázati közösséget kíván alakítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.