BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiútkeresésben az európai mobilcégek

Az európai távközlési piac válsága közvetve elérte Magyarországot is. Az eladósodott holland KPN már tárgyal legjelentősebb itteni érdekeltsége, a Pannon GSM-részesedése értékesítéséről. A drága harmadik generációs technológiát képviselő beruházásokba fektető többi európai távközlési szolgáltató is drasztikusan eladósodott. Emiatt például a Matávban érdekelt Deutsche Telekom (DT) és a British Telecom (BT) is ingatlanokat ad el. A piaci fejlemények nyomán megrendülő gyártók létszámleépítésekről döntenek.

A nagy európai mobilszolgáltatók nagyszabású beruházásaik pénzügyi terhei miatt súlyos válságba kerültek. Leginkább -- mintegy 61 milliárd euróval -- a France Telecom adósodott el, de a DT és a BT is az élbolyban van. A kiutat az ingatlaneladásban látják, de a DT még jövendő bevételeit is hajlandó elzálogosítani, hogy további hitelekhez jusson. A befektetők már a cégvezetők "fejét követelik", akár bírósági úton is.
A 22 milliárd eurós adóssággal küszködő holland KPN a fő profilba nem vágó érdekeltségektől akar megválni. Ezt főként a kelet-európai piac érezheti meg, hiszen az érintett cégek közül több is itt működik.
Az európai mobilpiacon vége lehet a szolgáltatók által finanszírozott olcsókészülék-akcióknak is, ezt a brit Vodafone német leányvállalatánál jelentették be. A pénzügyi nehézségek nem kerülik el a készülékgyártókat sem. Az Ericssonnál is fejeket követelnek az alkalmazottak, akiknek a vezetés e hétre ígéri a létszámcsökkentéssel járó költség-ésszerűsítési programot.
Európa kormányai már megoldásokat keresnek a távközlési ágazat növekvő problémáira. A napokban napvilágot látott nyilatkozatok szerint a harmadik generációs rendszerek (UMTS) licencének megvásárlásába csaknem belerokkanó távközlési szolgáltatók bajaira próbálnak gyógyírt találni.
Már adókedvezményekben és költségmegosztásban reménykedtek az UMTS-be márkamilliárdokat fektető németországi mobilszolgáltatók azt követően, hogy a brüsszeli bizottság felszólította az érintett kormányokat, adjanak fizetési könnyítést. Schröder német kancellár azonban konkrét ígéretet nem tett. Pusztán felvázolta, hogy a mobilszolgáltatók esetleg megoszthatják hálózatukat és így beruházási költségeiket versenytársaikkal, ha azt versenytanács is engedélyezi. Ez egyes számítások szerint 20-30 százalékkal mérsékelheti a cégek kiadásait.
Az UMTS-beruházások egyébként még azokban az országokban (Skandinávia, Finnország) is nehezen térülhetnek meg, ahol a használati jogot (szinte) ingyen adták.
Előreláthatólag az adat- és képátvitelben csak akkora forgalomnövekedés várható, ami ellensúlyozza a hangszolgáltatásokban a tarifák mérséklődése miatti bevételkiesést. A beszélgetések mobildíjai ugyanis világszerte a vezetékes tarifák szintjére csökkennek előbb-utóbb.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.