BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Önmérsékletet fogadtak a gyártók

Szakmai körökben az infláció körüli áremelkedésre számítanak az államilag nem támogatott gyógyszerek esetében július 1-jétől. Erre vonatkozóan önmérsékletet fogadtak a gyártók. A részleteket legkésőbb június elejéig tisztázni kell, hogy rendben fel lehessen készülni az árváltozásra -- mondta érdeklődésünkre Szabó Ferenc, a Hungaropharma Rt. vezérigazgatója.

Az mindenképpen kedvező, hogy megszületett a gyógyszeráremelés hároméves szabályozásáról szóló megállapodás, hiszen több éve szorgalmaztuk, hogy olyan struktúra alakuljon ki, ami lehetővé teszi a hosszú távú tervezést -- emelte ki Vajda András, a Merck Sharp & Dohme Kft. üzletfejlesztési igazgatója.
Hozzátette ugyanakkor, hogy az alapelvek "aprópénzre váltása" dolgában kemény csata várható. A vezető szerint a kétéves költségvetésben a tb-kassza változatlanul alultervezett, így számítani lehet arra, hogy az új, innovatív gyógyszerek többsége továbbra is támogatás nélkül lesz csak elérhető a betegek számára.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az EU gyógyszerárszintjéhez való felzárkózás késik, ezt a régóta húzódó problémát a kormány továbbra is maga előtt görgeti.
Pozitív, hogy az évek óta tartó viták lezárultak, s ismerjük a játékszabályokat, amelyekhez igazodnunk kell -- mondta Rudolf Gyula, a Human Oltóanyag-termelő és Gyógyszergyártó Rt. gazdasági igazgatója. Szerinte a megállapodás lehetőséget teremthetne arra, hogy a tb-kasszát reálisabban tervezzék meg. Az ugyanis mindkét oldalon felesleges feszültséget, vitát gerjeszthet, ha a gyógyszerbüdzsé folyamatosan alultervezett. Mint megtudtuk, a Human is tervezi új készítmények piaci bevezetését, de számuk nem lesz akkora, hogy jelentősen növelje a cég árbevételét.
A gyártók és a kormányzat közötti megállapodás részleteinek tisztázásával, az egyes készítménycsoportokra vonatkozó konkrét áremelésről szóló tárgyalásoknak legkésőbb június elejére be kellene fejeződni, hogy elegendő idő legyen a felkészülésre -- mondta érdeklődésünkre Szabó Ferenc, a Hungaropharma Rt. elnök-vezérigazgatója.
Megtudtuk tőle, hogy március elsejével a teljes gyógyszerkört tekintve átlagosan 0,2 százalékos áremelkedés történt. Természetesen voltak olyan készítmények, amelyek ára jelentősen növekedett. A legismertebb és nagy forgalmú fájdalomcsillapítók esetében például 50-70 forint körüli drágulás is előfordult. Ezzel szemben voltak olyan patikaszerek, amelyek ára nem változott.
Összességében a tapasztalatok szerint a két héttel ezelőtti árváltozás nem okozott jelentős módosulást a patikai forgalomban. Lencsésné Karsai Kornélia, az egyik székesfehérvári gyógyszertár vezetője elmondta: csupán a drágulást megelőző nap délutánján tapasztaltak az átlagosnál nagyobb forgalmat -- néhányan "nagybevásárlást" tartottak. A vény nélkül kapható szerek közül azonban egyre inkább az olcsóbb készítményeket keresik a vásárlók. Az orvosok szokásai sem változtak jelentősen, egyedül a hét végi ügyeleteseknél figyelhető meg, hogy következetesen az olcsóbb medicinákat írják fel a betegeknek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.