BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázolajelőleg a malmoktól

Esetenként azért adnak a búzára vételárelőleget a malmok, hogy a gazdák meg tudják venni a gázolajat az aratógépekhez -- mondta lapunknak több feldolgozóipari cég vezetője. Mindazonáltal nincs veszélyben a kenyérgabona betakarítása, ami még egy hétig eltarthat.

Az idei termésből mintegy 3 millió tonna búzát vásárolnak fel a malmok, felerészben lisztnek, a többit takarmánykeveréknek. (A búza aratását befejezték a termőterület 80 százalékán, az 1,2 millió hektárból 950-960 ezren. A malmok a hazai igények kielégítésére 1,4-1,5 tonna lisztet gyártanak majd az új termésű búzából, s további 200-300 ezer tonnás lisztexporttal számolnak.
Az eddig átvett búza minőségére a legtöbb üzemben nem panaszkodtak, bár a termelői érdekképviselet szerint a feldolgozók a minőségre hivatkozva próbálják lefelé nyomni az árakat. Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára szerint döntően a sikértartalomra hivatkozva emelnek kifogást olyan szállítmányoknál is, amelyekben a búza beltartalmi értékei meghaladják a sütőipari igényeket.
A megkérdezett malmi ügyvezetők -- döntően a versenytársak miatt -- nem kívántak a felvásárlási árral kapcsolatos kérdésekre reagálni. Tóth szerint mostanra háromféle búzaár alakult ki: a jó minőségű, 28 százalék sikértartalom feletti terményért 25-27 ezer forintot is megadnak tonnánként, a takarmányminőségűekért az önköltséget megközelítő 18-20 ezret ígérnek, a gyengébb malmi búzákért, illetve az euro (kisebb sikértalalmú) minőségűekért 20-22 ezer forintot.
Három-négy havi őrléshez elegendő, mintegy 6000 tonna búza felvásárlását tervezte mostanra a Váci Malom Kft. -- mondta Détári István ügyvezető igazgató. Eddig ennek a felét vette át. Azért nem raktározzák be az egész évre elegendő mennyiséget, mert nem akartak hitelt felvenni, de célszerűbb is a szükséges mennyiséget az adott pillanatban, kedvező áron beszerezni. Az idei termésnél minőségben és árban nagyok a különbségek, de ennek részleteiről nem beszélt. Mindössze annyit közölt, hogy az idén a külföldi fajták egy része felelt meg jobban elvárásaiknak. A malom egyébként rövid határidőre és készpénzzel fizet a gazdáknak, sőt egyes esetekben előre is a gazdálkodók rossz anyagi helyzete miatt. Sokan az aratáshoz szükséges gázolajra kérik előre a búza árát.
Hasonló eseteket említett Szalay Péter, az Első Pesti Malom és Sütőipari Rt. vezérigazgató-helyettese. A társaság 110 ezer tonna búzát vásárol fel, a nyáron 4-5 havi készletet tárol be. Egy hete az új búzát 25 százalékban keverik az ótermésűhöz. Augusztus végéig éves szükséglete kétharmadát, mintegy 80 ezer tonna búzát vesz át napi piaci áron a Szabolcsi Gabona Rt., de vezérigazgatója, Simon György az árat üzleti titokként kezeli. A tervezett mennyiség felét már felvásárolta a békéscsabai Agrimil-Agrimpex Rt. Simon Imre vezérigazgató szerint a délkeleti országrészben a tavalyinál átlagosan sokkal jobb, de hullámzó minőségű a búza. A békési termés bő fele éri el a malmi minőséget. Az árat a társaság 8-10 napon belül utalja át. Több termelőnek szintén előleget ad gázolajra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.